Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği, ABD Baskısına Rağmen Huawei’ye 5G Yasağı Getirmedi

Avrupa Birliği Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin 5G ekipmanlarına yönelik bir yaptırımda bulunmayacak.
Avrupa Birliği, ABD Baskısına Rağmen Huawei’ye 5G Yasağı Getirmedi

Teknoloji dünyasında son yılların en çok konuşulan şirketleri arasında Huawei’yi gösterebiliriz. Telekomünikasyon devi ve akıllı telefon üreticisi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımları ile adından sıkça söz ettiriyor. Çinli teknoloji devinin 5G ekipmanları alınan karar ile ABD’ye sokulmuyor. Ülkenin resmi kurumlarında Huawei ekipmanlarına dair alım yapılması yasaklanmış durumda.

ABD bununla da yetinmiyor ve müttefiki olan ülkelere de Huawei ile çalışma yapmamaları yönünde uzun zamandır baskı yapıyor. Avustralya, Yeni Zelanda gibi bazı ülkeler gelen bu talebe olumlu yanıt verdiler ve Huawei ürünlerinin alımını engelliyorlar. Trump hükümetini bir süredir Avrupa Birliği ülkelerine de 5G konusunda yaptırım uygulama çağrısında bulunuyordu.

Geçtiğimiz günlerde Almanya İçişleri Bakanı, Huawei olmadan ülkenin 5G altyapısının kurulmasının çok zor olduğunu söylemişti. Son olarak Avrupa Birliği tarafından yayınlanan yönergede, Huawei’ye yönelik herhangi bir yaptırım ifadesine yer verilmedi.

AB’de Huawei Kararı

AB’de Huawei Kararı

Avrupa Birliği tarafındna üye ülkeler için yeni bir yönerge yayınlandı. Yayınlanan yönergede Huawei’nin 5G çalışmalarını içeren herhangi bir yasak yer almıyor. Dolayısıyla üye ülkelerin Huawei ile iş birliği yapmasının önünde bir engel kalmamış oldu. Alınan kararla ilgili açıklamalarda bulunan Dijital Ekonomiden Sorumlu Komiseri Thierry Breton, yönerge ile ilgili ‘tedbirli ve sıkı’ ifadesini kullandı. Üye ülkeler olarak tüm şirketlere kapılarının açık olduğunu söyleyen Breton, ABD Baskısı ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Ancak bu kararın gelen baskıya rağmen üye ülkeleri rahatlattığı belirtiliyor. Washington yönetimi uzun zamandır Huawei’yi ulusal güvenlik tehdidi olarak görüyor. Şirketin telekomünikasyon ekipmanları ile Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetlerinde bulunduğu iddia ediliyor. Çin yönetimi ve Huawei ise bu iddiaları reddediyor, ABD’nin somut bir kanıt göstermediğini öne sürüyor. Avrupa’daki pek çok ülkenin Huawei ile 5G anlaşmaları yaptığı biliniyor.

AB’nin ABD olduğu kadar Çin hükümetini de kızdırmak istemediği belirtiliyor. ABD’de ise geçtiğimiz günlerde Huawei ile iş birliği yapan ülkeler ile istihbarat paylaşımının durdurulması gündeme gelmişti. Ada ülkesi İngiltere’nin de Huawei ile iş birliği yaptığı biliniyor. Önümüzdeki günlerde İngiltere’nin Huawei konusunda son kararını vermesi bekleniyor. Almanya Başbakanı Merkel ise Huawei yasağına karşı çıkmış ve koalisyondaki ortaklarından eleştiri almıştı.

Huawei CEO’su ABD Hakkında Konuştu

Huawei CEO’su ABD Hakkında Konuştu

Avrupa’da bu gelişmeler yaşanırken Çinli teknoloji devinin CEO’su Ren Zhengfei’den ABD’ye yönelik açıklamalar geldi. Huawei’nin patronu ABD’nin Çin ile yaşadığı gerilimin diyetini Huawei’ye çıkartmak istediğini ve yapay zekadan korktuklarını söyledi. Zhengfei, Dünya Ekonomik Forumu’nda konuştu ve yaptırımlara rağmen ekibine güvendiğini, gelecekte daha büyük atılımlar yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Uzmanlar ABD ambargosunun Huawei’yi sanıldığı kadar etkilemediğini düşünüyor. Zhengfei’den gelen açıklamalar da bu çizgide. Huawei CEO’su ABD yaptırımlarından çok fazla zarar almadıklarını ve zorlukları büyük oranda aştıklarını söyledi. Yapay zeka temelli akıllı sistemlere olan korkunun atom bombasından bile fazla olduğunu söyleyen Zhengfei, yeni teknolojilerden bu kadar korkulmaması gerektiğini ifade etti.

Huawei geçtiğimiz yıl ABD yaptırımlarına rağmen satış gelirlerinde 2018’e göre yüzde 18 oranında büyüme gerçekleştirdi. Google, Microsoft, Qualcomm, TSMC gib ABD’li devler Huawei’yi kara listeye aldı. Huawei’nin Mate 30 başta olmak üzere bundan sonra piyasaya süreceği yeni akıllı telefonlarda YouTube, Play Store, Gmail gibi Google servisleri kullanılamayacak.

,Çinli teknoloji devi ise Huawei Mobil Servisleri adı altında bu eksikliği kapatmak adına kendi altyapısını oluşturuyor. Şirket bu çalışmalar çerçevesinde son olarak harita uygulaması olarak TomTom’u bünyesine kattığını açıkladı. Uzmanlar yaptırımları devam etmesi halinde 2020 yılının Huawei için daha zor olacağını tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum