Yatırım yapmaya başla!

Avast, 2020 Yılına Dair Siber Saldırı Tahminlerini Açıkladı

Güvenlik şirketi Avast, 2020 yılında yaşanacak siber saldırılara dair çarpıcı tahminlerde bulundu.
Avast, 2020 Yılına Dair Siber Saldırı Tahminlerini Açıkladı

İnternetin hızla yaygınlaşması ve hayatımızın her alanında yer tutması, bu mecradaki güvenliği her geçen gün daha önemli bir hale getiriyor. Teknoloji şirketleri kişisel bilgilerin korunması adına sürekli yeni araçlar geliştiriyor ve yatırımlar yapıyor. Sektörün önde gelen güvenlik sağlayıcılarından Avast, siber güvenlik risklerine yönelik olarak hazırladığı raporlar ile son gelişmeler hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. Akıllı telefon kullanımının da artması ile beraber yaşanan siber saldırılarda ve güvenlik açıklarında da değişimler gerçekleşiyor.

Avast tarafından hazırlanan son raporda 2020 yılına dair siber güvenlik tahminlerine yer veriliyor. Şirketin raporunda mobil cihaz kullanıcıları ve nesnelerin internetine dair uyarılar öne çıkıyor. Gelecek yıl korsanların ağırlıklı olarak siber dolandırıcılık ve nesnelerin internetine yönelik kötü amaçlı yazılımlara ağırlık vermesi bekleniyor. Raporda yine yapay zeka alanında veri gizliliğine daha çok önem verilmesine dair tavsiyeler dikkat çekiyor.

Avast 2020 Tahminlerini Açıkladı

Avast 2020 Tahminlerini Açıkladı

Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi bu cihazların güvenliğine yönelik alınması gereken önlemleri daha önemli bir hale getiriyor. Avast’ın 2020 yılına ışık tuttuğu raporunda da bu konunun altı çiziliyor. Gelecek yl zararlı yazılımların dağıtımına dair yeni yöntemler bulacağına dikkat çekilen araştırmada, kullanıcılara yönelik çarpıcı uyarılar bulunuyor.

Araştırmaya dair açıklamada bulunan Avast yöneticilerinden Jakub Kroustek, “Siber saldırganlar sürekli kendisini yeniliyor ve günümüzün kişisel iş güvenliği çözümlerini aşmak için sürekli yeni yollar arayışına giriyorlar. İnsanların kötü niyetli e-posta ve şüpheli bağlantıları tespit etmesi her geçen gün daha da zorlaşıyor. Solucan benzeri tehditlerin yayılması için RDP açıklarının kullanılması da önemli bir etki yaratabilir.” diye konuştu.

Avast mobil tarafta abonelere yönelik daha fazla dolandırıcılık yaşanacağını belirterek sahte uygulamaların Play Store ve App Store gibi resmi mağazalarda daha fazla ortaya çıkacağını tahmin ediyor. Avast Mobil İstihbarat ve Güvenlik Müdürü Nikoloas Chrysaidos yaptığı değerlendirmede, “Play Store ve App Store’a kötü amaçlı uygulamaların yüklenmesi kolay değil. Dolayısıyla korsanlar kullanıcıları sahte abonelik servislerine yönlendirerek dolandırmak isteyecek.” diye konuştu.

Nesnelerin İnterneti Hedef Haline Gelecek

Nesnelerin İnterneti Hedef Haline Gelecek

Günümüz teknolojisinde nesnelerin interneti tabirini sıkça duymaya başladık. Başında akıllı ifadesi geçen ve internet ağına açık olan tüm ürünleri bu kategoride değerlendirebiliriz. Avast’ın 2020 raporunda bu kategoriye ait ürünlere dair uyarılar göze çarpıyor. Şirket bu teknolojiye ait ürünlerin 2020 yılında korsanların başlıca hedeflerinden biri olacağını tahmin ediyor.

Avast bu cihazların kullanıcılardan veri daha fazla veri toplamak adına geliştirileceğini ve tahminler yapacağını belirtiyor. Genel itibariyle 2020 yılında siber saldırılarına karşı kullanıcıların daha temkinli olması gerektiği söylenebilir. Uzmanlar kullanıcıları internet ağına açık ortamlarda dikkatli olmaları hususunda uyarıyor. Bu yıl Play Store ve App Store mağazalarında ve sosyal medya uygulamalarında sıkça benzer durumlar yaşandı. Avast raporundan anlaşılacağı üzere gelecek yıl bu tehditler artmaya devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum