Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ATO: Akaryakıt Sektörü Giderlerini Karşılayamaz Halde

Enerji fiyatları, hammadde sıkıntısı ve maliyetlerin artması akaryakıt sektörüne sıkıntılı günler yaşatıyor. ATO Başkanı’ndan yorumlar şöyle…
ATO: Akaryakıt Sektörü Giderlerini Karşılayamaz Halde
Yorum

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Akaryakıt Sektörü İstişare Toplantısı’nda konuştu. Pandemi döneminde akaryakıt sektörünün olumsuz etkilendiğini söyleyen Baran, artan maliyetler, kredi kartına ödenen yüksek komisyonlar nedeniyle sıkıntılı günler yaşandığını ifade etti.

Sektörün durumunu komite çalışmalarıyla takip ettiklerini belirterek, Türkiye’de yaklaşık 14 bine yakın akaryakıt bayisi olduğu bilgisini paylaştı. Başta hammadde temininde yaşanan sorunlar olmak üzere; enerji fiyatlarındaki artış, istihdam maliyetleri ve diğer giderlerdeki artışın sektörü zora soktuğunu anlattı.

ATO’nun 51 No’lu Akaryakıt Tesisleri, Petrol ve Petrol Ürünleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Baran, “Fiyat artışları nedeniyle trafiğe çıkan araç sayılarının azalışı da akaryakıt bayilerinin iş hacimlerini geriletti. Tüm bu sorunlara kredi kartına ödenen yüksek komisyon oranları da eklenince sektör bırakın kar etmeyi giderlerini karşılayamaz hale geldi” dedi.

Gürsel Baran’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya sektör temsilcilerinin yanında; Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütçü, Gelir İdaresi Grup Başkanı Murat Vural, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Tarifeler Dairesi Başkanlığı Piyasa İzleme ve Mali Risk Grup Başkanı İlker Dönmez, Petrol Piyasası Grup Başkanı Özgür Çakır gibi isimler katıldı.

Sektörün çok yönlü sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Komite Meclis Üyesi Ferruh Temel Zülfikar, akaryakıt bayilerinin yüklerinin taşınamaz boyutlara ulaştığını belirtti.

Akaryakıt bayilerinin nakliye maliyetinin ortalama yüzde 120, işçilik maliyetinin yüzde 40, kredi kartı satış maliyetinin yüzde 118, elektrik maliyetinin ise yaklaşık yüzde 162 arttığını söyleyen Zülfikar, kredi kartıyla işlem adedindeki yüzde 25’lik artışın da büyük sorun olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu