Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Piyasaları ABD ve Çin Cephesindeki Gelişmelerle Artıda Seyrediyor

Asya’nın önde gelen piyasaları haftanın son işlem gününde pozitif bölgede seyrediyor. Duyarlılık, ABD gelişmelerinin yanında Çin için gelen Dünya Bankası yorumuyla desteklendi.
Asya Piyasaları ABD ve Çin Cephesindeki Gelişmelerle Artıda Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün açıklanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının güçlü gelmesine rağmen ABD piyasaları negatif başlangıç yapmıştı. Sonraki işlemlerde ise yükseliş başlayarak artıda kapanış yapıldı.

ABD piyasalarını izleyen Asya’nın önde gelen borsa endeksleri, 26 Mart’ta pozitif bölgede seyrediyor. Kapananlar arasındaki Japon göstergesi Nikkei 225, günü 1,56 artıda 29,176 puanda tamamladı.

Önceki kapanışını 28,729 puanda yaptıktan sonra güne artıda başlayan Nikkei, en yüksek 29,240 puanı gördü.

Duyarlılık ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin aşı dağıtım planını artırma taahhütleriyle artan toparlanma beklentileriyle desteklendi.
Nikkei 26 Mart
Kaynak: MarketWatch

Aynı zamanda ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularının, salgının Mart 2020’de işgücü piyasasını vurmasından bu yana en düşük seviyesini görmesi iyimserliği artırdı.

Japonya dışında Çin ve Hong Kong piyasaları da yükselişi izledi.

Çin’in Şanghay Kompozit Endeksi Perşembe günü 3,363 puanda kapanış yaptıktan sonra bugün 3,422’ye kadar çıktı. Endeks TSİ 09.45 sıralarında yüzde 1,70 artıda hareket ediyor.

Hong Kong gösterge endeksi de aynı saatte yüzde 1,79 primli seyrediyor. Hindistan göstergesi benzer şekilde halen süren işlemlerde %1,45 yükselişte. Çin piyasaları Dünya Bankası’nın bugünkü açıklamasına da tepki verdi. Buna göre Çin’in 2020’deki yüzde 2,3’ten 2021’de yüzde 8,1 büyüyeceği tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu