Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASO Başkanı: Hak Etmediğimiz Büyüme ve Lüksün Bedelini Ödedik

ASO Başkanı Özdebir, 2019’da daha önceki yıllarda gösterdiğimiz rahatlığın ve hak etmediğimiz lüksün faturasını ödediğimizi söyledi.
ASO Başkanı: Hak Etmediğimiz Büyüme ve Lüksün Bedelini Ödedik
Yorum

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, gazetecilerle yaptığı toplantıda bu yılın ekonomik gelişmelerini değerlendirdi. Bankacılık sistemini krediler konusunda eleştiren Özdebir, vergide adaletin sağlanması için tabana yayılması gerektiğini vurguladı.

ASO Başkanı bankaların ipoteği değil projelere kredi vermesi gerektiğini söyledi.

Banka Kredileri“Satamadığınız, paraya çeviremediğiniz için bankaya emanet edilmiş mevduatlarını isteyenlere bunu nasıl ödeyeceksiniz?” diyen Özdebir, bankaları bu konuda eleştirdi. Firmaların bankalara sunduğu teminatların kriz döneminde değerlendirildiğini söyledi.

Sene başından bu yana ekonomi açısından oldukça zor bir süreç yaşadığımızı belirten Özdebir, daha önceki rahatlığımızın, hak etmediğimiz lüksün ve büyümenin bedelini ödediğimizi söyledi.

Son dönemde döviz kurlarında bir miktar düzelme olduğunu, bunun da bazı işlerde toparlanma sağladığına dikkat çekti. İthal edilen bazı ürünlerde yerli seçeneklerin sunulması için yatırımlar yapıldığını hatırlatan Özdebir, bunların hayata geçirilmesi ile birlikte cari açığın azalacağını ifade etti.

Vergilerin adil olması için yüksek gelirliden yüksek vergi alınması gerektiğini belirtti.

Adil Vergi SistemiVergi vermenin vatandaşlık görevi olduğunu söyleyen Özdebir, bunların nerede kullanıldığının da bir o kadar önemli olduğunu açıkladı. Firmalarımızın büyümesinin ve güçlendirilmesinin hem ülke verimliliği açısından hem de yerli marka oluşturulması açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Çalışan sayısı 50’yi aşan firmaların işçilik maliyetlerinin %16 arttığını belirterek, bu tür sınırlayıcı kuralların ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. Büyümenin işsizliğin azaltılması açısından da en önemli basamaklardan biri olduğunu ifade eden Özdebir, son açıklanan PMI rakamların hem ihracatta hem de iç piyasada pozitif geldiğini hatırlattı.

2018 yılının yaz aylarından itibaren yaşanan kur dalgalanması ile firmaların büyük borç altına girdiğini, kur şokundan etkilenen bu şirketlerin ülkemiz için çok değerli olduğunu söyledi. Söz konusu şirketlerin yeniden faaliyetlerini sürdürebilmesi için borçlarının yapılandırılması ve ödeme kolaylığı sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu