Yatırım yapmaya başla!

AppStore’da Touch ID ile İzinsiz Para Toplayan Uygulamaya Rastlandı

iOS uygulama mağazası AppStore’da kullanıcıların parmak izini izinsiz olarak alıp dolandırıcılık yapan bir uygulamaya rastlandı.
AppStore’da Touch ID ile İzinsiz Para Toplayan Uygulamaya Rastlandı

iOS kullanıcılarının uygulama mağazası olan AppStore’da binlerce uygulamanın varlığından söz edebiliriz. Bu denli geniş bir uygulama yelpazesi haliyle kullanıcı güvenliğinin ne seviyede sağlandığına dair soruların sorulmasına neden oluyor. Platformdaki uygulamaların güvenliğinden AppStore sorumlu.

Özellikle Apple’ın şirket politikası olarak kullanıcıların gizliliği ve güvenliğine büyük önem verdiği herkesin malumudur. Ancak buna rağmen uygulama mağazasında zaman zaman güvenliği riske atan uygulamalara rastlamak mümkün. Son olarak fark edilen bir uygulamanın kullanıcıları dolandırdığı ortaya çıktı.

AppStore’da Dolandırıcılık Uygulaması Bulundu

AppStore’da Dolandırıcılık Uygulaması Bulundu

Son olarak gündemde yer alan bir haber, AppStore’da kullanıcıları dolandıran bir uygulamanın varlığına işaret etti. Hate Rate Measurement adlı bir sağlık uygulamasının kullanıcıların bilgilerini izinsiz olarak topladığı belirtildi. Kalp atış hızı ölçen uygulama, Touch ID özelliğini kullanarak kullanıcıların parmak izini topluyor ve bu sayede ölçüm yaptığını belirtiyor.

Oysa ki uygulama kullanım esnasında ekranı karartıyor ve o anda kişiden izinsiz olarak 89.99 dolarlık bir ödeme alıyor. Söz konusu uygulamayı yükleyen pek çok kullanıcının bu dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Her zaman kullanıcı güvenliğine önem verdiğini söyleyen Apple’ın uygulama mağazasında böyle bir olayın yaşanıyor olması kullanıcıların tepki göstermesine neden oldu.

Dolandırıcılık yaptığı tespit edilen uygulama Apple tarafından mağazadan kaldırıldı. AppStore’da bu uygulamaya benzer pek çok uygulamanın olduğu biliniyor. Dolayısıyla kullanıcıların özellikle uygulama içi satın alma işlemlerinde ekstra dikkatli olması gerekiyor. Tabi burada Apple’ın da mağazasını daha sıkı bir şekilde denetlemesi gerektiği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum