Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Dijital Asistanı Siri Kullanım Oranı ile Rakiplerinin Açık Ara Önünde

Apple’ın popüler uygulamalarından biri olan Siri’nin en yüksek pazara sahip olduğu açıklandı.
Apple’ın Dijital Asistanı Siri Kullanım Oranı ile Rakiplerinin Açık Ara Önünde

Akıllı telefonlar dünyada neredeyse herkesin kullanmakta olduğu başlıca ürünler haline geldi. Bu cihazların yaygınlaşması ile beraber farklı kullanım amaçlarına hizmet eden uygulamalar geliştiriliyor. Yapay zeka alanında son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu teknolojinin en çok görüldüğü alan birisi ise dijital asistanlar olmakta. Dünyaca ünlü teknoloji şirketleri kendi sanal asistanlarını geliştiriyor ve kullanıcılara doğrudan sesli destek imkanı sağlıyor. Apple, Google, Microsoft ve Amazon gibi devler sanal asistanları ile adından söz ettiriyor.

Yapılan bir araştırma ise sanal asistan uygulamalarının kullanım oranlarına dair bilgileri gözler önüne serdi. Birleşik Krallık merkezli araştırma şirketi Futuresource tarafından hazırlanan rapor Apple’ın sanal asistanı Siri’nin rakiplerinden pazar payı olarak çok daha önde olduğunu gösteriyor. Listedeki sıralamanın genel itibariyle tahminlerin dışında olduğunu söyleyebiliriz. İşte yapılan araştırmadan çarpıcı sonuçlar…

Siri Asistanlar Arasında Lider

Siri Asistanlar Arasında Lider

Son yıllarda akıllı telefon kullanıcıları arasında dijital asistanlara olan ilgi hızla artıyor. Özellikle iOS ve Android ekosistemlerinde Siri ve Google Asistan’ın kullanıcılara doğrudan hizmet verdiği biliniyor. Bu açıdan bakıldığında kullanım oranı olarak Google Asistan’ın kullanım oranı olarak çok daha fazla paya sahip olacağı düşünülebilir. Futuresource tarafından yapılan araştırma ise durumun çok farklı olduğunu gösteriyor. Hazırlanan yeni tarihli bir rapor Siri’nin dünya genelinde yüzde 35 pazar payına sahip olduğunu gösteriyor.

Apple’ın dijital asistanını ise Microsoft’un geliştirmiş olduğu Cortana takip ediyor. Cortana 2014 yılından beri kullanılıyor ve şu an itibariyle yüzde 22’lik pazar payı ile dikkat çekiyor. Bu asistanları ise Google Asistan ve Amazon Alexa takip ediyor. Google Asistan’ın pazardaki payı yüzde 9 olarak açıklanırken Amazon Alexa, yüzde 4’ük paya sahip. Çin merkezli arama motoru Baidu tarafından geliştirilen DeurOS ise Çin’de yüzde 15’lik payının olduğu belirtiliyor.

Futuresource Consulting adına açıklama yapan analist Simmon Forrest, sanal asistanların hızlı bir şekilde büyüdüğünü vurgulayarak, “Sanal asistanlar tüketici elektroniği ve otomotiv sektörlerinde ortak bir özellik haline geldiğinden, büyüme şu anda hız kesmeden devam ediyor. 2020, sesli asistan özellikli ürünlerin her zamankinden daha fazla satıldığı yıl olacak” diye konuştu.

Rekabet Artacak

Rekabet Artacak

Günümüzde Apple haricindeki tüm akıllı telefon üreticileri Android işletim sistemine yer veriyor. Dolayısıyla bu işletim sisteminde Google Asistan hazır olarak yüklü geliyor. Buradan yola çıkarak Google’ın sanal asistanının daha fazla kullanılacağı akıllara geliyor. Ancak kullanım oranı olarak iOS ile gelen Siri’nin büyük fark yarattığı görülüyor.

Keza Windows işletim sistemi ile gelen Cortana’nın da pazar payının bu anlamda önemli olduğunu söyleyebiliriz. Amazon Alexa ise bu ürünü akıllı hoparlör olarak kullanıcılara sunuluyor. Önümüzdeki süreçte sanal asistanlar arasındaki rekabetin hızla artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Apple ve Google’ın da pazar paylarını artırmak adına en büyük yatırımlar yapan şirketlerin başında geleceği tahmin ediliyor.

Bununla beraber Siri ve Google Asistan geçtiğimiz günlerde izinsiz dinleme olayları ile gündeme gelmişti. Geliştiriciler sanal asistanlarının dinleme yaptığını kabul ediyor ancak bunun kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak amacıyla yapıldığını iddia ediyor. Son olarak Apple, Siri üzerinden izinsiz dinleme yaptığını tespit ettiği çalışanları işten çıkarmış ve kullanıcılardan özür dilemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum