Paylaşım

Apple Çinli Kullanıcılarının Verilerini Hükümetin Kontrolüne Veriyor!


 

Çin hükümetinin baskısı Apple’ın şirket politikasına aykırı hareket etmesini gerektirdi! Zira alınan karara göre Apple’ın Çinli kullanıcılarının verileri hükümetin kontrolü altında olacak.

İletişime getirdiği yasaklar ve katı kurallarıyla daha önce de gündeme gelen Çin hükümeti, teknoloji devi Apple’a istediği şeyi yaptırdı. Whatsapp’a getirdiği yasak ile tüm dünyanın tepkisini çeken hükümet, giderek sıkılaştırdığı yasalarıyla yabancı şirketlere yaptırım uygulamaya devam ediyor.

Tam da bu noktada; Apple’ın da gelen emirler neticesinde Çinli kullanıcıların verilerini hükümetin kontrolüne bıraktığını söyleyebiliriz. Nitekim Apple’ın duyurusuna göre Çinli kullanıcıların iCloud verileri 28 Şubat’tan itibaren Guizhou eyaletinde açılan bir veri merkezinde tutulacak.

Guizhou-Cloud Big Data adındaki veri merkezinin yerel yönetime ait olduğunu da ayrıca belirtelim.

Bilgiler Guizhou-Cloud Big Data'ya AktarılacakDiğer bir ifadeyle; Çin hükümeti Çinli Apple kullanıcılarının verilerine erişebilecek. Öte yandan; dün Apple tarafından Çin merkezli kullanıcılara gönderilen bilgilendirme mesajına göre isteyen kullanıcılar datalarının silinmesini talep edebilecek. Fakat verilerin Guizhou’daki data merkezinde saklanacak olması konusunda yapılacak bir şey yok.

Apple ile ilgili bir diğer gelişme ise şirketin ABD hükümeti tarafından da sıkıştırılması!

ABD Hükümeti de Apple'a Baskı YapıyorDaha açık söylemek gerekirse; telefonlarının hızını bilerek yavaşlattığını kabul eden Apple, hükümet tarafından daha şeffaf olması gerekçesiyle sıkıştırılıyor.

Cumhuriyetçi Senatör John Thune’un 9 Ocak’ta Tim Cook’a gönderdiği mektuba göre şirketin bu konuya en kısa sürede açıklık getirmesi isteniyor.

Tüketicilerden gelen şikayetlerin çoğaldığını belirten Thune, Apple’ın ücretsiz pil sunup sunmadığını soruyor.

John Thune Tim Cook’a Mektup GönderdiAyrıca indirimden önce pil alan Apple kullanıcılarına ne gibi avantajlar sağlanacağı merak ediliyor. ABD’li senatörün mektubunda; Apple’ın önceki modellerinde benzer yazılımlar olup olmadığı, kullanıcıların bu güncellemeleri reddedip reddedemeyeceği gibi sorular da yer alıyor. İlaveten; Apple’ın bu sorulara 23 Ocak’a kadar yanıt vermesi gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak; geçtiğimiz günlerde yatırımcılardan Apple’a çocukları telefon bağımlılığından kurtarın uyarısı geldiğini ve bütün gözlerin şirkete çevrildiğini de belirtelim. Neticede; hakkında soruşturma başlatan Fransa ile de sorun yaşayan şirket, pek iyi günler geçirmiyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın