Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Üretimini Çin Dışındaki Ülkelere Yaymak için Harekete Geçiyor

Apple’ın Çin’deki üretimlerinin bir bölümünü Hindistan ve Vietnam’a kaydıracağı belirtiliyor.
Apple Üretimini Çin Dışındaki Ülkelere Yaymak için Harekete Geçiyor
Yorum

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Apple dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak çok sayıda ürün ve servisi geliştiriyor. Bu ürün ve servisler dünyanın dört bir yanında milyonlarca tüketiciye ulaştırılıyor. Özellikle iPhone ve Mac modelleri ile büyük sevkiyatlar gerçekleştiren şirket, her yıl yeni modeller geliştirmeye devam ediyor. Bilindiği üzere teknoloji devi üretiminin büyük bölümünü Çin’de gerçekleştiriyor.

Bunun sebebi ülkedeki iş gücü şartları ve üretim maliyetlerinin düşük olması gösteriliyor. Ancak bu durum son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle Apple aleyhine işlemeye başladı. Uygulanan ek tarifeler Çin’de üretilen Apple imzalı ürünlerin fiyatının artmasına neden oldu. Teknoloji devinin bir süredir üretimini Çin dışındaki ülkelere taşıma planları yaptığı biliniyor. Gelen son haberler şirketin yakın zamanda harekete geçeceğini gösteriyor.

Üretim Hindistan ve Vietnem’a Kaydırılacak

Üretim Hindistan ve Vietnem’a Kaydırılacak

Nikkei Asia tarafından hazırlanan bir rapora göre, Apple ilerleyen dönemde Çin’deki üretimlerini başka ülkelere kaydırma planını yapıyor. Bu ülkelerin ise Hindistan ve Vietnam olduğu belirtiliyor. Vietnam’da Samsung’un da üretiminin önemli bir bölümünü gerçekleştirdiği biliniyor. Çin ile ABD arasında yaşanan ticari gerilim nedeniyle Hindistan’daki fabrikaların önümüzdeki aylarda iPhone 12 üretimine başlayacağı belirtiliyor.

Vietnam tarafında ise MacBook üretiminin yapılması planlanıyor. Bu fabrikalarda da önümüzdeki 2 ay içerisinde üretimin başlaması bekleniyor. Ayrıca iPad ve HomePod mini cihazlarının üretimininde yine bu ülkedeki fabrikalarda gerçekleştirebileceği ifade ediliyor. Teknoloji devi üretimini bu ülkelere kaydıracak olsa da yine de Çin’deki büyük potansiyelden vazgeçmiyor.

Şirketin üretiminin büyük bölümünü Çin’de üretmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde ABD’de başkanlık koltuğu değişti ve Joe Biden, Donald Trump’ın yerine göreve geldi. Buna rağmen Apple’ın Çin’den çıkma planlarında bir değişiklik olmadığı belirtiliyor.

Apple’ın önemli bir ortağı ve tedarikçisi olan Foxconn, üretim kapasitesini artırmak için Vietnam’da yeni bir fabrika inşa etmek için 270 milyon dolar yatırım yaptı. Nedeni yalnızca Çin ile ABD arasındaki gerilim değil. İşçilik maliyetleri ve koronavirüs salgını tedarik zincirini büyük ölçüde bozdu ve Apple gelecekteki projeler için birden fazla seçeneğe sahip olmak istiyor.

Apple İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Apple İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Teknoloji devi pandemi nedeniyle pek çok şirketin faaliyetlerinin olumsuz etkilendiği dönemde gelirlerini artırmaya devam etti. Apple, 2021’in ilk çeyrek verilerini açıkladı ve ürünlere yönelik artan talep gözler önüne serildi. ABD’nin yanı sıra Avrupa, Japonya ve Asya Pasifik pazarında Apple’ın yıllık satışlarında büyük artış gerçekleşti.

Şirket bugüne kadar ilk kez 111.4 milyar dolar brüt gelir elde etti ve 100 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Wall Street analistleri de Apple’ın iPhone 12 satışlarının etkisiyle 100 milyar dolar kazanç elde edeceğini raporlarında paylaşmıştı.

Yeni tanıtılan iPhone 12 modelleri ile beraber satış gelirlerinde 56 milyar dolardan 6,6 milyar dolara artış yaşandı. Apple’ın iPhone satışlarında yıllık bazda yüzde 17 artış gerçekleşti. iPad tarafında ise yıllık bazda gelir yüzde 41 arttı ve 5,98 milyar dolardan 8,44 milyar dolara yükseldi.

Giyilebilir teknoloji alanında ise Apple Watch ve AirPods içeren ürünlerin satışlarından 12,97 milyar dolar gelir elde edildi. Bu alanda yüzde 29 oranında artış yaşandı. Ürün satışlarında yaşanan artışta başlıca etken olarak COVID-19 pandemisi gösteriliyor.

Apple CEO’su Tim Cook mali birinci çeyrek raporuna dair açıklamasında, “Apple için bu çeyrek, dünya çapındaki her Apple ekip üyesinin yorulmak bilmeyen ve yenilikçi çalışmaları olmasaydı mümkün olamazdı. Ürünlerimize yönelik gelen coşkulu müşteri yanıtlarından memnunuz.” ifadelerini kullandı. Teknoloji devinin tarihi çeyrek dönem geliri sonrası Asyalı tedarikçilerin hisselerinde de karışık bir seyir yaşandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu