Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Tedarikçisi Foxconn Üretim Sürecini Normale Döndürüyor

Apple’ın en büyük tedarikçilerinden biri olan Foxconn’da üretim Mart ayı sonunda normal kapasitesine çıkıyor.
Apple’ın Tedarikçisi Foxconn Üretim Sürecini Normale Döndürüyor

Çin’de büyük bir tehdit haline gelen Corona virüsü hayatın hemen her alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dünya çapınca en büyük üretim ekonomisine sahip olan ülkede salgın nedeniyle pek çok fabrika faaliyetlerini durdurmak ya da azaltmak durumunda kaldı. ABD’li teknoloji devi Apple’ın üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Apple’a ürün tedariki bulunan başlıca şirketler arasında Foxconn’u gösterebiliriz. Bilindiği üzere iPhone modelleri Foxconn fabrikalarında üretiliyor.

Corona virüsü pek çok şirketi olduğu gibi Foxconn’un da üretim kapasitesini olumsuz etkiledi. iPhone sevkiyatlarının düştüğüne dair haberler son günlerde sıkça gündeme geliyordu. Hatta bir rapor Apple’ın elinde iPhone kamera lensinin tükenme noktasına geldiğini ortaya koymuştu. Tayvanlı tedarikçi şirketten Foxconn’dan Apple’ı sevindirecek bir haber geldi. Şirket üretim kapasitesini yeniden eski seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor.

Foxconn’dan Üretim Açıklaması

Foxconn’dan Üretim Açıklaması

Apple’ın en büyük tedarikçisi ve iPhone üreticisi olan Foxconn’dan teknoloji devini sevindirecek açıklama geldi. Tayvanlı şirket Mart ayının sonuna kadar norma üretim kapasitesine ulaşacağını duyurdu. Foxconn’un bu süreçte bir sorun yaşamaması adına mevsimlik işçileri de yeniden işe aldığı belirtiliyor. Şirkette yaşanan üretim aksaması Apple’ın sevkiyatlarını olumsuz etkilemeye başlamıştı.

Foxconn’un üretim kapasitesi sadece Apple için değil pek çok şirket için büyük öneme sahip. Elektronik ürün üretiminde Foxconn’un büyük bir pazar payına sahip olduğu biliniyor. Salgın nedeniyle şirket bünyesindeki pek çok çalışan karantina altına alınmıştı. Şirketin üretim kapasitesini normal seviyesine çıkarmak için Çin hükümetinden gerekli izinleri aldığı belirtiliyor.

Salgının Görülme Sıklığı Azaldı

Salgının Görülme Sıklığı Azaldı

Teknoloji devinin yapmış olduğu açıklamada şüphesiz Çin’de salgının görülme sıklığının azalmış olması büyük etki sahibi. Corona virüsü nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybeden insan sayısı 3 bin kişiyi geçti. 90 bin kişi ise salgın nedeniyle tedavi altında tutuluyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple CEO’su Tim Cook, Corona virüsünün geçici olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu. Teknoloji devinin patronu, “Genel olarak bence bu geçici bir durum; uzun vadeli bir şey değil. Apple’ın temeli çok güçlü, ben öyle görüyorum.” diye konuşmuştu. Apple’ın bu ay içerisinde uygun fiyatlı telefonu iPhone SE 2 ya da diğer adıyla iPhone 9 modelini tanıtması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum