Yatırım yapmaya başla!

Apple Tedarikçisi Foxconn ABD’de Satılacak iPhone’ları Çin Dışında Üretebilir

Apple’ın ürün tedarikçisi Foxconn’dan bir yetkili, ticaret savaşlarının gerektirmesi halinde ABD’de satılacak iPhone’ların üretimini Çin dışına taşıyabileceklerini söyledi.
Apple Tedarikçisi Foxconn ABD’de Satılacak iPhone’ları Çin Dışında Üretebilir

Dünya devleri ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının etkisinin en çok hissedildiği alanların başında teknoloji sektörü geliyor. Çin tarafında Huawei bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. Diğer taraftan ABD’li teknoloji şirketleri Apple, Microsoft, Google gibi devler hükümetin almış olduğu kararlara uyum sağlıyor. ABD merkezli teknoloji şirketlerin pek çoğunun üretim tesisleri Çin’de bulunuyor.

Burada Çin’de iş gücünün ucuz olması şirketlerin ilgisini çekiyor. Ancak ticaret savaşları nedeniyle Çin’deki üretim tesislerinin başka ülkelere kaydırılma ihtimali konuşulmaya başlandı. Çin’de üretim faaliyetlerinde bulunan şirketlerden birisi ise Apple, Şirkete ürün tedariki sağlayan Foxconn, ABD’de satılan iPhone’ların üretimini Çin’de gerçekleştiriyor. Bir şirket yetkilisi ise bu tesislerin gerektiği takdirde Çin dışına taşınabileceğini söyledi.

Foxconn Çin’den Taşınabilir

Foxconn Çin’den Taşınabilir

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının bundan sonra ne gibi gelişmelere gebe olacağı belirsizliğini koruyor. Gelen son haberler Trump’ın Çin’e yönelik yeni tarifeler getirebileceği yönünde. Foxconn’dan üst düzey bir yetkili ise ticari gerilimin gerektirmesi halinde ABD’deki kullanıcılara satılacak iPhone’ların üretimi tesisini Çin dışında bir ülkeye taşıyabileceklerini belirtti.

Yarı iletken iş birimi başkanı olarak görev yapan Youn Liu, toplam üretim kapasitelerinin yüzde 25’ini Çin’in oluşturduğunu vurgulayan ve bu potansiyelin ABD’deki ihtiyacı karşıladığını ifade etti. Apple’ın talebini karşılayabileceklerini belirten yetkili, henüz ABD’li şirketten kendilerine bir talep gelmediğini de sözlerine ekledi.

Ancak bu ayın sonu itibariyle ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergisi yüzde 25’e yükselecek. Bu durum hiç kuşkusuz Çin’den gelen Apple ürünlerinin fiyatını yükseltecektir. Tüketiciye en uygun fiyatın sunulması adına Foxconn’un Çin’deki tesisinin taşınması söz konusu olabilir.

Yeni Tarifeler iPhone Satışlarını Düşürebilir

Yeni Tarifeler iPhone Satışını Düşürebilir

Uzmanlar ABD’nin Haziran sonu itibariyle Çin’e yönelik uygulayacağı yeni tarifelerin iPhone satışlarını doğrudan etkileyeceğini belirtiyor. Uygulanacak olan yeni tarifelerin ABD’de satılacak iPhone ürünlerinin fiyatını yüzde 16’ya kadar artırabileceği ifade edilirken, bu artışın talebi yüzde 40’a kadar azaltabileceği tahmin ediliyor.

Böylesine bir düşüş ABD gibi büyük bir pazarda Apple’ı doğrudan etkileyecektir. Foxconn Apple’ın en büyük ürün tedarikçisi konumunda Tayvan merkezli bir şirket. Dolayısıyla ABD’den gelecek olan yeni bir gümrük tarifesi Apple kadar Foxconn’u da derinden etkileyecektir.

Geçtiğimiz dönemde Foxconn, Apple’ın Hindistan’da pazarının büyümesi adına tesisini taşımıştı. Öyle görünüyor ki ABD ve Çin arasında yaşanan karşılıklı hamleler teknoloji şirketlerinde olumsuz etkiler yaratmaya devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum