Yatırım yapmaya başla!

Apple Tedarikçileri iPhone Talebinin Düşmesinden Çekiniyor

ABD’li teknoloji devi Apple’ın tedarikçileri salgın nedeniyle siparişlerin düşme endişesini taşıyor.
Apple Tedarikçileri iPhone Talebinin Düşmesinden Çekiniyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Apple, iPhone modelleri ile çok geniş bir kitleye ulaşıyor. Her yıl iPhone modellerine bir yenisini ekleyen şirket, son dönemde Corona virüsünün olumsuz etkilerini de fazlasıyla hissediliyor. Bilindiği üzere Apple’ın tedarikçileri ve üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Salgının ülkede hızla yayılması üretim süreçlerinde aksamalara neden oldu. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 11 modelleri şu sıralar mağazalarda satışta. Ancak Apple’ın Çin dışındaki tüm mağazalarının kapalı olduğu biliniyor.

Bu durum hiç kuşkusuz satışların düşmesine neden oluyor. Çin’deki tedarikçiler son dönemde yeniden faaliyetlerine başladı ancak iPhone modellerine dair önümüzdeki dönemde talebin düşeceğini bekliyorlar. Bununla beraber yıl sonuna doğru beklenen iPhone 12 satışlarının da salgın nedeniyle düşük olacağı tahmin ediliyor. Bir yetkiliden iPhone 12 serisine dair gelen üretim açıklaması endişeyi daha da artırdı.

iPhone Siparişlerinde Düşüş Beklentisi

iPhone Siparişlerinde Düşüş Beklentisi

Uzmanlar 2020 yılının ilk çeyreğinde iPhone siparişlerinde yüzde 10’a varan bir düşüş beklentisi içerisinde. Bununla beraber bir yetkil 5G destekli iPhone’ların üretim artışının ertelendiğini ancak Eylül ayı içerisinde sürecin başlayabileceğini söyledi. Apple tedarikçilerinden bir yetkili ise Mart ayında iPHone siparişlerinin bir önceki yıla göre yüzde 18 olarak düşeceğini tahmin ediyor. BAzı aksamalar olsa da iPhone’ların plan dahilinde üretilmesi bekleniyor.

Bir yetkili konuyla ilgili açıklamasında, “Çin’de artık kimse insan gücü veya maddi kıtlık hakkında konuşmuyor. Artık herkes ABD ve Avrupa’dan gelen talebin devam edip edemeyeceğine bakıyor. Şimdi odak noktası ABD ve Avrupa’daki tüketicilerden gelen talep.” ifadelerine yer verdi. Apple’dan gelen bir diğer haber ise ekran siparişleri ile ilgili. Bir tedarikçi 70 milyon olarak belirlemiş olduğu hedefini 58 milyona düşürmeyi planlıyor. Aynı şekilde Malezya’da bulunan ekran tedarikçileri de günlük bazda aksamalar yaşandığnı belirtiyor.

Diğer yandan iPhone 12 modellerinin tanıtım tarihi de soru işareti olmaya devam ediyor. Bazı kaynaklar bu telefonların tanıtımının Aralık ayına sarkabileceğini iddia ediyor. Corona virüsünün tüm dünyadaki olumsuz etkileri Apple ve tedarikçilerini de yeni kararlar almaya itebilir.

Apple’dan Salgına Karşı Yeni Uygulama

Apple'dan Salgına Karşı Yeni Uygulama

Corona virüsü dünya genelinde yayılması ile beraber, asılsız haber paylaşımında da adeta patlama yaşanıyor. İnsanlar sahte haberler ile karşılaşıyor ve toplumda yaşanan panik en üst seviyeye çıkıyor. Teknoloji şirketleri ise resmi kaynaklar tarafından doğrulanmış verileri kullanıcılara sunmak amacıyla yeni platformlar oluşturuyor. Bu kapsamda Apple kullanıcılara doğru bilgiyi aktarmak adına yeni bir tarama programı geliştirdi.

Geliştirilen tarama programı ile ilgili yapılan açıklamada, “COVID-19 uygulaması ve web sitesi, kullanıcıların, kendileri ve sevdikleri hakkında semptomlar konusunda bir dizi soruyu cevaplamasına izin veriyor. Buna karşılık, sosyal mesafe ve kendi kendine tecrit etme, semptomların nasıl yakından izleneceği, şu anda bir testin önerilip önerilmediği ve bir tıbbi görevli ile ne zaman irtibat kurulacağı konusunda rehberlik de dahil olmak üzere sonraki adımlarda CDC önerileri alacaklar.” ifadelerine yer verildi.

Kullanıcılar bu platformda salgına dair verilere ulaşabilecek ve en doğru bilgiyi alabilecek. Teknoloji devi diğer yandan ABD’de 10 milyon yüz maskesi bağışı yapacağını duyurdu. Şirketin CEO’su Tim Cook, “Bu hafta operasyon ekiplerimiz, dünyanın dört bir yanındaki ülkelere koordineli olarak tedarik zincirimizden maske bulma konusunda yardımcı oluyorlar.” ifadelerine bulundu. Geliştirilen web sitesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum