Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Kişisel Asistanı Siri Sağlık Alanında Destek Vermeye Hazırlanıyor

Apple’ın kişisel asistanı Siri, gelecek yıl içerisinde kullanıcılara sağlık alanında hizmet vermek için hazırlanıyor.
Apple’ın Kişisel Asistanı Siri Sağlık Alanında Destek Vermeye Hazırlanıyor

Apple, geliştirdiği ürün ve araçlar ile teknolojinin pek çok farklı alanında milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Teknoloji devinin beğeniyle kullanılan araçları arasında kişisel asistan Siri geliyor. Son günlerde Siri daha çok olumsuz haberlerle gündeme geldi. Bilindiği üzere Apple çalışanlarının Siri yoluyla kullanıcıları izinsiz şekilde dinlediği iddiası ortaya atılmıştı. Şirket durumu değerlendirmeye almış ve kişisel asistanına yönelik inceleme başlatmıştı.

Teknoloji devi konuyla ilgili tartışmalara nokta koyacak açıklamayı yapmıştı. Şirket Siri ile izinsiz dinleme yapan çalışanlarını işten çıkarmış ve milyonlarca kullanıcısından özür dilemişti. Son günlerde daha çok veri gizliliği tartışması ile gündeme gelen Siri, Apple tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Yapılan son açıklama ile 2021 yılına kadar kişisel asistanın sağlık alanında kullanıcılara destek vereceği duyuruldu.

Siri Sağlık Sorunlarına Çare Olacak

Siri Sağlık Sorunlarına Çare Olacak

Apple kişisel asistanı Siri’nin çok daha farklı alanlarda kullanıcılarına hizmet sağlamasını planlıyor. Yapay zeka temelli asistan, kullanıcılar ile sağlık problemlerini konuşacak ve sorularına doğru yanıtlar vererek yardımcı olacak. The Guardian’da yer alan habere göre Siri’nin ilaçların yüzde 58’ini anlayabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor. Siri’nin rakipleri Google Asistan’ın bu konuda yüzde 92, Amazon Alexa’nın yüzde 55 doğruluk ile çalıştığı açıklandı.

Apple’ın sağlık alanında çeşitli araçlar geliştirdiği biliniyor. Siri’nin ise bu konuda daha etkin bir rol oynaması bekleniyor. Bilindiği üzere Apple Watch için geliştirilen EKG uygulaması ile insanların hayati risklerine karşı anlık durum tespiti yapılabiliyor. Apple’ın 2021 yılına kadar Siri aracılığıyla kullanıcıların ilaçlarla ilgili sorularına ve sağlıklarına yönelik yardımcı olması bekleniyor.

Siri Bazı Konulara Cevap Vermiyor

Siri Bazı Konulara Cevap Vermiyor

Apple’ın kişisel asistanı ile ilgili ortaya atılan bir iddia ise bazı konuların geçiştirilmesine yönelik. Bilindiği üzere son dönemde akıllı telefonlar hızla yaygınlaştı ve gelişen teknoloji ile beraber kişisel asistanlar hayatımıza girdi. Başta Apple’ın Siri aracı olmak üzere Google Asistan ve Google Alexa kullanıcılara son teknoloji bir hizmet sunuyor. Bu asistanların kullanım deneyiminin geliştirilmesi adına dinleme yaptığı biliniyor.

İzinsiz dinleme iddiaları ile suçlanan asistanlara yeni bir suçlama daha yöneltildi. Siri’nin cinsiyetçilik ve feminizm içeren konulara karşı bazı soruları cevapsız bıraktığı söyleniyor. Asistana sorulan sorularda kullanıcıların adeta geçiştirildiği ve benzer cevapların verildiği ifade edildi. Biri Siri geliştiricisi yapmış olduğu çalışmada asistanın ‘feminizm’ kelimesini kullanmadığı ortaya çıktı.

Yapılan çalışma derinleştirildi ve Apple’ın cinsiyet eşitsizliği, feminizm gibi hassas konuları bir araya topladığı Siri’yi bu tartışmalardan uzak tutmak istediği belirtildi. Apple konuyla ilgili açıklamasında “Siri, kullanıcıların işleri yapmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dijital asistan. Bizim yaklaşımımız, fikir sunmaktan ziyade kapsayıcı cevaplarla gerçekçi olmak.” ifadelerine yer verdi.

Apple’ın kişisel asistanı ile ilgili yapılan araştırmalarda şahsi bir bakış açısına yer verilmediği ve tamamen tarafsız olduğu ortaya çıkarıldı. Yapay zeka alanında yaşanan büyük atılımların etkisiyle Apple’ın önümüzdeki günlerde Siri’yi çok daha etkin hizmet verecek şekilde geliştirmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum