Yatırım yapmaya başla!

Apple Satışları Düşük Olan Yeni iPhone’ların Üretimini Yavaşlatıyor

Apple’ın yeni iPhone modellerinin beklenenin altında satılması, şirketin üretim yavaşlatma kararı almasına neden oldu.
Apple Satışları Düşük Olan Yeni iPhone’ların Üretimini Yavaşlatıyor

ABD’li teknoloji devi Apple’ın yeni tanıttığı iPhone modelleri ile ilgili olumsuz durum halen devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın Eylül ayında tanıtılan iPhone XS, XS Max ve XR modelleri beklenen satış oranlarının altında kalmış ve Apple tarafından ürünlerin üretiminde yavaşlatmaya gidilmişti. Her ne kadar şirketin CEO’su Tim Cook’un açıklamaları farklı yönde olsa da gelen raporlar öyle demiyor.

Ortaya çıkan son rapor, Apple’ın yeni iPhone modellerinde yaşanan düşük satışlardan dolayı üretimi daha da yavaşlattığını ortaya koydu. Bu durum haliyle şirkete parça tedariği sağlayan başka şirketleri de doğrudan etkiliyor.

iPhone Üretimi Yüzde 10 Yavaşlatılıyor

iPhone Üretimi Yüzde 10 Yavaşlatılıyor

Çıkan son haberlere göre Apple, tedarikçi firmalara yeni iPhone modellerinin üretimiyle ilgili yeni bir bilgilendirme yaptı. Buna göre yeni amiral gemilerinin üretimi yüzde 10 oranında yavaşlatma gerçekleştirilecek. Yavaşlatmanın hangi iPhone modelinde ne oranda yapılacağıyla ilgili net bir açıklama yapılmış değil.

Nikkei tarafından hazırlanan raporda “Ocak-Mart arasını kapsayan 2019’un ilk çeyreğinde orijinal plana kıyasla %10 daha düşük üretim yapılacak. Eski iPhone modelleri dahil olmak üzere Ocak-Mart ayları arasında 47-48 milyon adet satış tahmininin 40 milyon olarak kalacağı düşünülüyor.” ifadelerine yer verildi. Daha önceden 68 milyon seviyesinde olan satış adedinin 43 milyona düşürüldüğü biliniyor.

Apple’ın geçtiğimiz yılın aynı döneminde elde ettiği telefon satışlarını 52 milyon seviyesinde olması yaşanan düşüşü gözler önüne seriyor. Bu durum haliyle şirketi daha korumacı stratejiler geliştirmeye yönlendiriyor. iPhone satışlarında yaşanan olumsuz seyirde ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim ve Apple ile Qualcomm arasında süren patent davalarının önemli etkisi söz konusu. Son olarak üretimin yavaşlatılması kararı Apple’ın bu yıl içerisinde de satış beklentilerinin yüksek tutmadığını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum