Yatırım yapmaya başla!

Apple Podcast Yayınlarına Yapacağı Yatırım ile Yeni Gelir Yolları Arıyor

Teknoloji devi Apple, dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Gelirleri milyar dolarlar ile ölçülen şirket podcast yayınlarına yeni yatırımlar yapmayı planlıyor.
Apple Podcast Yayınlarına Yapacağı Yatırım ile Yeni Gelir Yolları Arıyor

Son yıllarda insanların podcast yayınlarına olan ilgisi her geçen gün daha fazla artıyor. Yayıncılar hazırlamış oldukları içerikleri çeşitli mecralar yoluyla sunuyor ve çok geniş kitlelere ulaşıyor. Apple ise dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak sahip olduğu gelir ile büyük bir potansiyele sahip. Teknoloji devi geliştirdiği stratejiler ile kendisine yeni gelir modelleri oluşturmayı ihmal etmiyor.

Gelen son haberler Apple’ın dikkatini podcast yayınlarına çevirdiğini gösteriyor. Şirket son günlerde orjinal içeriklere ve bünyesinde bulunan servislere büyük yatırımlar yapmaya başladı. Bu çerçevede yatırımlarına hız veren şirket, medya şirketleri ile daha sık temaslarda bulunacak ve Apple Podcast’lere özel yayınlar hazırlayacak. Bugüne kadar podcast yayınlarına büyük yatırımlar yapmayan Apple artık harekete geçiyor diyebiliriz.

Apple Podcast Yayınlarını Destekleyecek

Apple Podcast Yayınlarını Destekleyecek

Apple kendisine yeni gelir kalemleri yaratmak adına son olarak sektörün önde gelen medya şirketlerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Şirket podcast pazarındaki durumu değerlendirirken, alanında uzman yetkililer ile görüş alışverişinde bulundu. Aslında Apple’ın bu alanda sahip olduğu çok büyük bir potansiyeli olduğu biliniyor. Dünyadaki tüm podcast dinleyicilerinin yüzde 70’ine yakınının Apple’ın elinde olduğu tahmin ediliyor.

Bugüne kadar çok agresif hamlelerde bulunmayan Apple, bu potansiyelini harekete geçirir ise kendisine yeni bir gelir modeli oluşturabilir. Apple yetkilileri özellikle Spotify ve Stitcher markalarına ait podcast içeriklerine olan talebin arttığını gözlemliyor. Yapılacak olan destekler ile Apple kendi podcast yayınları ile başka yayıncıların karşısına dişli bir rakip olarak çıkacak.

Podcast’e Olan İlgi Büyüyor

Podcast’e Olan İlgi Büyüyor

Apple podcast yayınlarına aslında 2005 yılında başlamıştı. Ancak o yıldan bu yana bu yayınlara ilgi sürekli arttı. Özellikle son birkaç yılda kullanıcıların podcast yayınlara büyük ilgi gösterdiği görülüyor. Geçtiğimiz günlerde bu alanda lider şirketlerden Spotify’ın podcast yatırımlarına yönelik 500 milyon dolar harcadığı gündeme gelmişti. İsveçli müzik servisi yapmış olduğu yatırımlar ile Gimlet ve Parcast ağlarını bünyesine katmıştı.

Apple’ın önümüzdeki dönemde özgün yapımlar ile piyasada yer alacak olması sektöre yeni bir yön verebilir. Şirket yöneticileri yayıncılara yönelik olarak yaptığı açıklamada “Sizden satın alacağımız sesli yayınlar, son derece kaliteli ve özgün olmalıdır. Bu hususta çok dikkatli ve çok titiz olacağız. Bu planın ne zaman hayata geçeceği henüz belli değil.” diye konuştu.

Gelişmeler gösteriyor ki Apple bu alanda kuracağı ortaklıklar ile özgün ve özel programlar hazırlayacak. Yapılacak olan özel anlaşmalar ile podcast içerikler üzerinden Apple’ın ciddi bir gelir elde edeceği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum