Yatırım yapmaya başla!

Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolara Yaklaşan Apple Net Kar ve Gelirini Artırdı

Teknoloji devi Apple, Temmuz-Eylül dönemine ilişkin kar bilançosunu açıkladı. Buna göre şirketin hem net karında hem de gelirinde artış meydana geldi. İşte detaylar...
Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolara Yaklaşan Apple Net Kar ve Gelirini Artırdı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Apple Temmuz ve Eylül dönemini kapsayan net gelir ve karını açıkladı. Şirket tarafından yapılan bildiride, toplam gelirin geçen yılın aynı dönemine kıyasla %12,2 artış gösterdiği ve 52,58 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Söz konusu gelir geçen yılın aynı döneminde 46,85 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Apple, Temmuz-Eylül dönemini dördüncü çeyrek kabul ediyor ve elde edilen toplam gelirin uluslararası satışlardan sağlandığı belirtiliyor.

Şirketin net karı 2016 yılının Temmuz-Eylül döneminde 9,01 milyar dolar olmuştu. Bu sene ise %18,9 artış gösterdi ve 10,71 milyar dolara yükseldi. Şirketin borsada işlem gören hisselerinin karı 1,67 dolardan 2,07 dolara çıktı. Apple hisseleri nasıl alınır, nasıl yatırım yapılır, alım-satım işlemlerinde nelere dikkat edilmelidir gibi konuları öğrenmek için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Apple yetkilileri, söz konusu net kar ve gelirlerin yükselmesinde iPhone ve iPad satışlarındaki artışın payı olduğunu söyledi.

Söz konusu dönemde iPhone satışlarında %2,5 artış görüldü. Bu artışla birlikte satışlar 46 milyon 677 bine yükseldi. iPad satışlarına baktığımızda %11,4 artış olduğunu ve 10 milyon 326 bin satış gerçekleştiğini görmekteyiz. Aynı dönemde Mac satışları da %10,2’lik bir artış kaydederek 5 milyon 386 bin oldu.

Şirketin gelirinin yükselmesinde payı olan diğer bölümlere baktığımızda; AppleCare ve ApplePay gibi hizmetlerden elde edilen gelirin %34,5 oranında arttığını ve 8,5 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Markanın Apple TV, Apple Watch gibi diğer ürünlerinden elde edilen gelir ise 3,23 milyar dolara yükseldi.

Teknoloji devi Apple net kar ve gelir tablosunu açıkladıktan sonra borsada işlem gören hisseleri değer kazandı.

Günü 168,07 dolardan tamamlayan Apple hisseleri, şirket bilançosu açıklandıktan sonra 173,90 dolara yükseldi. Ünlü markanın piyasa değeri şu adan 898 milyar dolara çıkmış durumda. Bu sayede şirketin piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaşmış oldu. Analistler şirket hisselerindeki artışın bugün de devam edeceği kanısında. Önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek olan iPhone X‘ten de beklentinin büyük olduğu düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum