Yatırım yapmaya başla!

Apple Music Pandemi Sürecinde Rakibi Spotify’dan Daha Fazla Büyüdü

Müzik servisi Apple Music son günlerde rakibi Spotify’a göre daha hızlı büyümesi ile dikkat çekiyor.
Apple Music Pandemi Sürecinde Rakibi Spotify’dan Daha Fazla Büyüdü

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber hayatımızda pek çok yeni uygulama yer tutmaya başladı. Bu uygulamalar arasında müzik servislerinin başı çektiğini söyleyebiliriz. Spotify, Apple Music, Deezer ve son dönemde YouTube Music ile beraber bu pazarda rekabet her geçen gün artıyor. Müzik servisleri arasında Spotify’ın rakiplerine nazaran büyük bir üstünlüğü söz konusu. İsveç merkezli müzik platformunun toplam kullanıcı sayısı 300 milyona yaklaşmak üzere.

Spotify’ın rakipleri arasında kullanım olarak Apple Music’in öne çıktığını söyleyebiliriz. İki uygulama arasında pazar payı epey olsa da Apple Music’in son dönemde farkı kapatmaya başladığı görülüyor. Paylaşılan son rapor Apple Music’in son dönemde rakibi Spotify’a göre daha hızlı büyüdüğünü ortaya koydu.

Apple Music Büyümesiyle Dikkat Çekiyor

Apple Music Büyümesiyle Dikkat Çekiyor

Analistler Apple Music’in son dönemde Spotify’a göre daha hızlı büyüdüğünü belirtiyor. Rakamlara göre Spotify son çeyrekte yüzde 6 oranında bir büyümeye imza attı. Bu rakam Apple Music’te yüzde 10’a ulaşmış durumda. Apple Music rakibine göre yüzde 4 oranda daha hızlı büyüse de iki uygulama arasında büyük pazar payını kapatmaya yetmiyor. Uzmanlara göre Apple Music özellikle iOS kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor.

iPhone ve iPad kullanıcıları Apple tarafından geliştirilen uygulamaların daha güvenilir olduğunu düşünüyor. Bunun yanı sıra iOS kullanıcılarının Android kullanıcılarına göre daha fazla harcama yapıyor olması da dikkat çekiyor. Laup Ventures’in kurucu ortağı Gene Munster, Apple Music’in şu an için 82 milyon ücretli aboneye sahip olduğunu söyledi. Bu rakam Spotify’da 138 milyon seviyesinde.

Munster yaptıkları araştırmaya dair açıklamasında, “Tahminlerimiz, Apple’ın potansiyel müşterileri Spotify’dan 2,5 kat daha hızlı ödeme yapan müşterilere dönüştürdüğünü gösteriyor. Bu daha hızlı dönüşümün, tüketicilerin Apple’ın iOS sahipliğinin sağladığı entegre deneyimlere değer vermelerinden kaynaklandığına inanıyoruz. Ayrıca, iOS sahiplerinin ortalama Android sahibinden daha fazla harcanabilir geliri var” değerlendirmesinde bulundu.

Analistler Apple Music’in bu yıl 6.8 milyar dolar gelir elde edeceğini ve bunun Apple’ın toplam gelirinin yüzde 2.5’ine denk geldiğini belirtiyor. Şirketin ayrıca önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği iPhone 12 lansmanında Apple Music’in dahil olduğu hizmet paketlerini tanıtacağı tahmin ediliyor. Bu hizmetlerin arasında Apple TV +, Apple News + ve iCloud gibi şirketin diğer uygulamalarının da olduğu belirtiliyor.

Munster bu strateji ile ilgili, “Şirketin mevcut donanım-yazılım ekosistemi içinde kendi hizmetlerini tanıtma becerisi, rekabet avantajını temsil ediyor” diye konuştu. Apple Music son dönemde rakibine göre daha hızlı büyüyor olsa da aradaki makasın kısa zaman içerisinde kapanması pek mümkün görünmüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum