Yatırım yapmaya başla!

Apple MacBook Pro ve iMac Pro’ların Yetkili Olmayan Servislerde Tamir Edilmesini Engelleyebilir!

Teknoloji devi Apple, yeni MacBook Pro ve iMac Pro cihazların tamirini kendi servislerine özgü hale getirebilir.
Apple MacBook Pro ve iMac Pro’ların Yetkili Olmayan Servislerde Tamir Edilmesini Engelleyebilir!

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Apple’ın, MacBook Pro ve iMac Pro ürünleri büyük ilgi görüyor. Bilindiği üzere ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler bu ürünlerin fiyatını da oldukça yükseltti. Cihazlara kullanıcıların erişiminin zorlaşması, servis ücretlerinde de büyük artış yaşanmasına neden oluyor.

Apple’ın kullanıcılarına servis aşamasında oldukça başarılı bir hizmet verdiğinden bahsedebiliriz. Şirket arıza yapan ürünleri garantisi bitmiş olsa bile tamir ediyor. Ancak garanti süresi sona ermiş cihazların servis ücretlerinin oldukça yüksek çıktığı biliniyor. Dolayısı kullanıcı da bu masraflar ile karşı karşıya kalmamak için yetkili olmayan servislere gidiyorlar. Ancak Apple bu durumun önüne yeni bir engel koyabilir.

MacBook Pro ve iMac Pro’lara Tamir Engeli

MacBook Pro ve iMac Pro’lara Tamir Engeli

Ortaya çıkan yeni bir haber, Apple’ın 2018 model MacBook Pro ve iMac Pro’ların, üçüncü taraf servislerde tamir edilmesini engelleyebileceğini ortaya çıkardı. Şirket, yapacağı ufak bir değişiklik ile bu cihazları sadece Apple Store ya da yetkili bir Apple servisinde tamir edilebilir hale getirebilir. Söz konusu engelin nasıl uygulanacağına değinecek olursak, yeni model ürünlerde yer alan T2 güvenlik çipi ile sağlanacak.

Söz konusu çip sayesinde cihazlardaki ekran, anakart, klavye, batarya gibi çevresel donanımların değiştirilmesi halinde bunların T2 güvenlik çipine tanıtılması gerekecek. Apple Service Toolkit 2 adlı yazılım ile gerçekleştirilecek olan bu uygulama ile tamir imkanı yetkili servis dışındaki servislere engellenebilir. Bu uygulama ise sadece yetkili servislere dağıtılıyor.

Yetkisiz Serviste Sistem Çalışmayacak

Yetkisiz Serviste Sistem Çalışmayacak

Teknoloji devi Apple eğer söz konusu uygulamayı hayata geçirirse kullanıcılara yetkili servislerden başka bir seçenek kalmayacak. Cihazların üçüncü taraf servislerde tamir ettirilmesi halinde, güvenlik çipi bunu algılayacak ve sistem tamamen çalışmaz hale gelecek.

Apple’ın yapması muhtemel bu uygulama, T2 yongasını içeren Mac modellerini kapsayacak. Ancak teknoloji devinin böyle bir uygulamayı hayata geçirebileceği ile ilgili net bir açıklama yapılmış değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum