Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Mac Modelleri Artan Bilgisayar Satışlarından Nasibini Aldı

Yapılan araştırmalar yılın üçüncü çeyreğinde Mac satışlarının arttığını gösteriyor.
Apple’ın Mac Modelleri Artan Bilgisayar Satışlarından Nasibini Aldı

Gelişen teknoloji ile beraber bilgisayar pazarının geçmiş yıllardan bu yana sürekli büyüdüğüne tanık oluyoruz. Kullanıcılar için bilgisayar pazarında pek çok farklı model bulunuyor. Apple’ın Mac modelleri de dünya genelinde en çok ilgi gören bilgisayarlar arasında yer alıyor.

Şirket geçtiğimiz aylarda Mac serisine dair önemli bir karar almış ve Apple Silicon işlemcili modeller piyasaya süreceğini açıklamıştı. Teknoloji devinin Kasım ayı içerisinde ARM tabanlı işlemcili ilk Mac modelini tanıtabileceği konuşuluyor. Diğer yandan piyasada bulunan Mac modellerine dair yeni satış rakamları gelmeye başladı.

2020 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla şirketin Mac satışlarını bir önceki çeyreğe göre artırdığı görülüyor. Uzmanlar bilgisayar pazarındaki artışın Apple’ın Mac satışlarını olumlu etkilediğini belirtiyor.

Mac Satışları Artıyor

Mac Satışları Artıyor

Yapılan araştırmalar Mac satışlarının yılın üçüncü çeyreğinde artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Buna göre şirket üçüncü çeyrekte 5.5 milyonu aşkın Mac sevkiyatı gerçekleştirdi. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 5.1 milyon olarak açıklanmıştı. Bu artışta bilgisayar satışlarında artışın önemli rol oynadığı belirtiliyor. Apple küresel bilgisayar pazarında dördüncü sırada olmaya devam ediyor.

Listenin ilk sırasında ise Lenovo yer alıyor. Çinli şirketi HP ve Dell gibi üreticiler takip ediyor. Raporlar Lenovo’nun bu çeyrekte 18 milyonu aşkın bilgisayar sevkiyatı gerçekleştirdiğini gösteriyor. Şirket tüm pazarın yüzde 26’sını elinde tutuyor. COVID-19 nedeniyle uzaktan çalışma ve eğitim modellerinin yaygınlaşması bilgisayar satışlarının artmasına neden oldu.

Uzmanlar önümüzdeki aylarda da bilgisayar satışlarındaki artışın devam edeceğini tahmin ediyor. Pazarda HP markası 15 milyon, Dell ise 10 milyondan fazla bilgisayar sevkiyatı gerçekleştirdi.

Bilgisayar Pazarı Büyüyor

Bilgisayar Pazarı Büyüyor

Araştırma şirketi Gartner, mobil bilgisayar pazarındaki büyümenin bu çeyrekte oldukça güçlü olduğuna dikkat çekiyor.

Şirketin araştırma direktörü Mikako Kitagawa, “Masaüstünden mobil PC’lere geçiş, kamu ve özel işletmeler arasında yaygın bir uygulama haline geldikçe, ABD pazarında mobil PC talebi arttı, hatta birçok şirket çalışanlarını kısmen ofise geri getirdi. ABD’deki kişisel bilgisayar talepleri, istihdamda bir toparlanma ve artan bir tüketici güven endeksi de dahil olmak üzere, çeyrek boyunca kademeli ekonomik toparlanma yaşandı.” açıklamasında bulundu.

Bir diğer araştırma şirketi IDC analistleri ise küresel pazarda 81.3 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleştiğini ve yıllık bazda yüzde 14.6 artış yaşandığını belirtiyor.

IDC yetkilisi Jitesh Ubrani açıklamasında, “Tüketici talebi ve kurumsal talep bazı durumlarda rekor seviyelere yaklaştı. Piyasa ekipman kıtlığından etkilenmemiş olsaydı, dizüstü bilgisayar sevkiyatları üçüncü çeyrekte piyasa talebinin yüksek olması nedeniyle daha da yükselebilirdi.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum