Paylaşım

Bir Devrin Sonu: Apple’da Lightning Dönemi Kapanıyor!


 

Teknoloji devi Apple’ın önümüzdeki yıldan itibaren iPhone modellerinde Lightning girişi kaldırabileceği iddia ediliyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden ABD merkezli şirket Apple, her yıl satışa sunduğu iPhone modelleri daha piyasada yerini almadan, hakkında çok fazla söylentiyle adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde yeni çıkacak iPhone’ların modellerinin OLED ekrana sahip olması gündemde yer almıştı.

Son olarak ortaya atılan bir iddia ise iPhone’larda uzun yıllardır bağlantı seçeneği olarak kullanılan Lightning portları ilgilendiriyor. Apple’a yakın kaynaklardan sızan bilgilere göre önümüzdeki yıl satışa sunulacak yeni iPhone modellerinde Lightning giriş yerine USB Type-C girişinin yer alacağı belirtiliyor.

2019 Yılından İtibaren Lightning Dönemi Bitiyor

Teknoloji devinin 2018 model iPhone’larda 18W hızlı şarj adaptörü ile beraber USB Type-C – Lightning dönüştürücü kabloyu ürün kutusuna ekleyeceği belirtiliyor. Yeni iPhone’ların en hızlı şekilde şarj edilmesini amaçlayan Apple’ın, 2019 yılı için de radikal kararlar aldığı belirtiliyor.

Bilindiği üzere 2012 yılında piyasaya sürülmüş iPhone 5 modelinden bugüne kadar çıkan tüm modellerde Lightning girişi kullanılıyor. Ancak 2019 yılının gelmesiyle beraber Apple’ın iPhone modellerinde Lightning giriş yerine USB-Type-C’ye yer vermesi bekleniyor. Böylelikle yeni iPhone’ların çok daha hızlı şarj edilmesi mümkün olacak.

Lightning’in Sona Ermesi ile Beraber Aparatlar Değişecek

Apple’ın gelecekte yer alacak yeni iPhone modellerinde Lightning girişi kaldırmasıyla beraber, bu girişe bağlanan çevresel aparatların da yeniden tasarlanması gerekiyor. Bu aparatlar arasında şarj kablosu, kulaklık ve harici pek çok aksesuar ve çevresel ekipmandan bahsedebiliriz.

USB-Type-C uyumlu yeni aksesuarların geliştirilmesiyle beraber bu ürünlerin fiyatların da herhangi bir değişiklik yaşanacak mı bilinmiyor. Ancak Apple’ın yeni nesil giriş desteği sağlayacağı iPhone’ların çok daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunacağını söyleyebiliriz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın