Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Komisyon Oranlarına Karşı Epic Games, Spotify Gibi Devler Bir Araya Geldi

Apple’ın uygulama mağazasında uyguladığı komisyon oranlarına tepki büyüyor.
Apple’ın Komisyon Oranlarına Karşı Epic Games, Spotify Gibi Devler Bir Araya Geldi

ABD’li teknoloji devi Apple dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak sürekli büyüyor. iPhone, iPad Mac ve giyilebilir teknoloji alanında geliştirilen ürünlerin yanı sıra dijital mağaza üzerinden de şirket büyük bir gelir elde ediyor iOS mağazası App Store çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor.

Apple bu uygulamaların elde ettiği kazançlara yönelik komisyon oranları ile uzun zamandır tepki çekiyor. Bilindiği üzere şirket bir süredir Epic Games ile bu nedenle davalık durumda. Epic Games popüler oyunu Fortnite içerisine kendi ödeme yöntemini entegre etmiş ve bu durum oyunun App Store’dan kaldırılmasına neden olmuştu.

Şu an için iOS kullanıcıları Fortnite’ı yeniden cihazlarına yükleyemiyor. Ancak Apple’a tepkili olan şirketler Epic Games ile sınırlı değil. Spotify, Deezer, Blockchain gibi pek çok şirket Apple’ın komisyon oranlarından dolayı rahatsız. Bu şirketler Apple’a karşı yeni bir koalisyon oluşturdu.

Apple’a Karşı Yeni Organizasyon

Apple’a Karşı Yeni Organizasyon

ABD’li teknoloji devi uzun zamandır geliştiricilerin tepkisini çekmeye devam ediyor. Müzik servisi Spotify’ın Apple pek çok sorun yaşadığı biliniyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde tanıtılan Apple One hizmeti Spotify tarafından rekabete aykırı bulunmuştu. Epic Games, Spotify, Deezer gibi devlerin bir arada olduğu yeni bir organizasyon kuruldu.

Coalition for App Fairness adlı organizasyon, “Uygulama ekosisteminde seçim özgürlüğü ve adil rekabeti savunmak için sektör lideri şirketlerin oluşturduğu bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş” açıklaması ile kendisini tanımlıyor. Kurulan organizasyonun merkezleri Washington DC ve Brüksel’de bulunacak. Kurumun kullanıcıların seçim özgürlüğüne ve adil rekabete yönelik yasal düzenlemeler için mücadele edeceği belirtiliyor.

Bilindiği üzere Apple iOS mağazasındaki uygulamaların geliştiricilerinden yüzde 30 oranında komisyon alıyor ve bu oran yüksek bulunuyor. Spotify ve Epic Games’in başını çektiği organizasyonda, Tile, Basecamp, Blix, Blockchain, Deezer, The European Publishers Council, Match, News Media Europe, Prepear, ProtonMail ,SkyDemon gibi şirketler bulunuyor.

Aslında bu komisyon oranlarını sadece Apple uygulamıyor. Android tarafında Google’ın da Play Store’da aynı oranları uyguladığını söyleyebiliriz. Ancak Android ekosisteminde geliştiriciler kendi uygulamalarını APK dosyası olarak üçüncü taraf mecra üzerinden sunabilyor. Apple tarafında ise böyle bir durum mümkün değil. Bu da iOS geliştiricilerini uzun zamandır bir konu olarak biliniyor. Kurulan koalisyonun oluşturduğu internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum