Yatırım yapmaya başla!

Apple Karı iPhone 6s Satışları ile Uçuşa Geçti

Apple Karı iPhone 6s Satışları ile Uçuşa Geçti

Apple Inc. 2015’in son çeyreğindeki kar-zarar oranını açıkladı. Buna göre şirketin geliri 51,5 milyar dolara, net karı ise 11,1 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında bu rakamların %30 oranında arttığı belirtildi. Bu sıçramada ise Eylül ayında piyasaya sürülen iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerindeki satışların etkisi büyük oldu.

Artan kar ile birlikte Apple Inc.in hisse başı karlarında da artış oldu. Analistlerin 1.88 dolar olarak bekledikleri hisse başı karının 1,96 dolar olduğu açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine baktığımızda şirket toplam gelirini 41,2 milyar dolar, net gelirini 8,5 milyar dolar ve hisse başı karını 1,42 dolar olarak açıklamıştı.

Eylül ayı itibariyle 48 milyon 460 bin iPhone satışı gerçekleşti. Apple Inc. bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre %22 oranında artış gösterdiğini belirtti.

Apple, 2015’in ilk çeyreğinde 74 milyon 500 bin adet iPhone satışı yaptı. Şirket bunun tüm zamanların rekor satışı olduğunu açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde 61 milyon 170 bin, üçüncü çeyreğinde ise 47 milyon 534 bin iPhone satışı gerçekleştirildi.

Şirketin iPad satışları 2014’ün son çeyreğinde kıyasla %20 gerilerken, Mac satışlarında aynı döneme göre %3 artış oldu. 2015 son çeyreğindeki Mac satışları 5 milyon 709 adete yükseldi.

Apple Inc. 2015 mali yılı için toplam satışı 233.7 milyar dolar, elde edilen net kar ise 53.4 milyar dolar oldu. BTIG LLC analisti Walt Pieyck; “iPhone finansal sonuçlarında baskın konumda; ancak şirket için büyüme sağlamada yeterince iyi iş çıkarıyor,” şeklinde görüş bildirdi.

Şirket, Aralık ayı sonu itibariyle satışların 75.5-77.5 milyar dolar olmasını bekliyor. Şirket CEO’su Tim Cook ise bu tahminlerde iPhone yeni modellerinin, Android sistemlerden dönüşün ve Çin’de devam eden büyümenin etkisi olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum