Yatırım yapmaya başla!

Apple, İrlanda’ya Rekor Vergi Cezası Ödeyecek!

Apple, İrlanda’ya Rekor Vergi Cezası Ödeyecek!

Silikon vadisinin en değerli kuruluşlarından olan Apple, tarihin en büyük vergi cezalarından birine çarptırıldı. Hatırlanacağı üzere; Apple ile İrlanda hükümeti arasında gerçekleştiği iddia edilen gizli görüşmeyle ilgili dava, tam üç yıl önce başlamıştı. Avrupa Komisyonu’nda görüşülen dava bugün sonuçlandı. Komisyondan yapılan açıklamaya göre, ABD’li teknoloji devi Apple ile İrlanda hükümeti arasında gerçekleştiği iddia edilen gizli anlaşmanın gerçek olduğu ortaya çıktı ve bu doğrultuda Apple, İrlanda’ya tam 13 milyar Euro yani 14,5 milyar dolar vergi cezası ödeyecek.

Karara itiraz edilecek!

Apple ile İrlanda hükümeti arasında geçen ve Avrupa Komisyonu tarafından tescillenen görüşmeyle ilgili olarak, önümüzdeki günlerde itirazlar gelecek. Bilindiği üzere komisyon daha önce de ABD merkezli Starbucks ve Fiat Chrysler’a vergi politikaları yüzünden oldukça ağır cezalar vermişti. Apple ve İrlanda hükümeti, komisyonun aldığı kararı kesinlikle reddettiklerini ve gerekli mercilere başvuracaklarını dile getirdiler. Apple CEO’su Tim Cook ise bugün komisyonun aldığı kararla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Rekor vergi cezasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Cook, İrlanda’da Apple’ın, yaklaşık 5 bin 500 kişiyi istihdam ettiğini ve bu doğrultuda tüm vergilerin ödendiğini dile getirdi.

“İrlanda Apple’a vergi kolaylığı sağladı”

Bugün sonuçlanan davayla ilgili olarak AB Komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager, önemli değerlendirmelerde bulundu. Vestager yaptığı açıklamada; İrlanda’nın Apple’a, yasadışı vergi kolaylığı sağladığını ve böylelikle ülkede faaliyet gösteren diğer şirketlere oranla İrlanda’nın Apple’dan, çok daha az vergi aldığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum