Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone’ların Yetkili Olmayan Servislerde Tamir Edilmesine Sertifika Şartıyla İzin Verecek

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone’ların yetkili olmayan servislerde onarımını engellemeye yönelik hamlelerde bulunmuştu. Tepki toplayan bu girişim sonrası şirket üçüncü taraf servisleri doğrulama kararı aldı.
Apple iPhone’ların Yetkili Olmayan Servislerde Tamir Edilmesine Sertifika Şartıyla İzin Verecek

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, iPhone modelleri ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Şirkette önümüzdeki günlerde tanıtılacak yeni nesil iPhone modellerine dair geri sayım sürüyor. Milyonlarca iPhone kullanıcısı mevcut ve Apple ürünlerinin teknik servis hizmetini öncelikle kendisi vermek istiyor. Şirket kullanıcıların üçüncü taraf servislere gitmesini engelleyecek hamlelerde bulunmuştu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde iPhone bataryalarını yetkili olmayan servislerde değiştiren kullanıcılara kalıcı bildirim göndermişti. Gönderilen mesajda “Bu bataryanın orijinal bir Apple pili olduğunu doğrulayamıyoruz. Bu pil için sağlık bilgisi mevcut değil.” ifadelerine yer verilmişti.

Kaldırılamayan bu mesaj kullanıcıların tepkisini çekmiş ve Apple dayatmacı davranmakla suçlanmıştı. Şirket gelen bu tepkilere kayıtsız kalmadı ve belirli şartların sağlanması karşılığında söz konusu servislerde onarım yapılmasına izin vereceğini açıkladı.

Üçüncü Taraf Servisler Doğrulanacak

Üçüncü Taraf Servisler Doğrulanacak

Bilindiği üzere iPhone’ların yetkili servislerde onarım maliyetleri son derece yüksek oluyor. Bu maliyetler ile karşı karşıya kalmak isteyen kullanıcılar ürünlerini yetkili olmayan üçüncü taraf servislerde tamir ettirmek istiyor. Apple ise bu durumun önüne geçmek için daha önce bir dizi önlem aldı. Tabi kullanıcıların tepkisini görmekten kurtulamadı. Şirket şimdi almış olduğu karar ile söz konusu üçüncü taraf mağazaları doğrulayacağını duyurdu.

Ancak bunun için belirli şartlar talep ediliyor. Teknoloji devi söz konusu onarım merkezlerinin ‘Apple Yetkili Servis Sağlayıcıları’ ile aynı donanıma sahip olmasını istiyor. Bu donanımlar arasında hizmet verecek kişinin eğitimi, orijinal parçaların kullanılması kriterler yer alıyor. Apple’dan yapılan açıklamada söz konusu onarım programı garanti süresi dolmuş olan iPhone cihazları için geçerli olduğuna yer verildi. Şirket garantisi devam eden iPhone’ları yine kendi servislerinde tamir etme şartı koşuyor.

Konuyla ilgili açıklama Apple işletme müdürü Jeff Williams’tan geldi. Williams, “Müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için ABD’deki bağımsız sağlayıcıların Apple Yetkili Servis Sağlayıcı ağımızla aynı kaynaklardan yararlanmalarını kolaylaştırıyoruz. Bir onarım gerektiğinde, müşteri tamiratın doğru yapıldığından emin olmalıdır. En güvenli ve en güvenilir onarımın, uygun şekilde tasarlanmış ve titizlikle test edilmiş orijinal parçalar kullanılarak eğitimli bir teknisyen tarafından yapılmasını istiyoruz ” diye konuştu.

Servislerin Apple’a Başvurması Gerekiyor

Servislerin Apple’a Başvurması Gerekiyor

Apple’ın başlatacağı doğrulama programı için yetkili olmayan servislerin teknoloji devine başvuru yapması gerekiyor. Başvuru için servislerden herhangi bir ücret alınmayacak ve iPhone’ların onarımı için gereken parçaları yetkili servisler ile aynı ücretten alabilecekler. Katılımcılar Apple tarafından 40 saatlik bir eğitim programından geçecek ve kişilere hizmet vermelerine olanak sağlayan sertifika verilecek.

Apple’ın servis politikasına yönelik esneklik kararlı kullanıcıları şüphesiz memnun edecektir. Söz konusu program şu an için iPhone ürünleri ile sınırlı. Sonraki süreçte bu hizmetin MacBook ve iPad gibi diğer ürünler için de başlatılması planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum