Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple Gelecekteki iPhone Modellerinde Kendi 5G Teknolojisini Kullanacak

Apple, iPhone modellerinin 5G modemlerini kendisinin geliştireceğini açıkladı.
Apple Gelecekteki iPhone Modellerinde Kendi 5G Teknolojisini Kullanacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple sahip olduğu ürün ve servisler ile milyonlarca insana ulaşıyor. Teknoloji devi her geçen yıl daha kullanışlı ürünler ile tüketicilerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Şirketin en güçlü olduğu pazarlardan birisi akıllı telefon olmakta. Geçtiğimiz günlerde heyecanla beklenen iPhone 12 serisi tanıtıldı ve tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Apple bu yıl önceki dönemlerden farklı olarak dört farklı iPhone modeli ile kullanıcıların karşısına çıktı. Telefonlar pek çok yenilik ve değişiklik ile gündeme geldi. Bu yeniliklerin başında ise 5G desteği geliyor. Son dönemde Samsung, Huawei, Xiaomi gibi şirketler 5G destekli telefonlar tüketicilerin karşısına çıkmıştı. Apple ise rakiplerine nazaran beklemeyi tercih etmişti.

iPhone 12 ailesi ile beraber 5G teknolojisi kullanıcılar ile buluşmaya başladı. Teknoloji devi telefonlar için 5G modemleri Qualcomm’dan almıştı. Önümüzdeki yıldan itibaren şirket içe dönmeye hazırlanıyor. Açıklama Apple’ın donanım teknolojileri kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji tarafından yapıldı.

Apple, 5G’de İçine Dönüyor

Apple, 5G’de İçine Dönüyor

Qualcomm akıllı telefon üreticilerinin büyük bölümüne işlemci ve modem desteği sağlıyor. Hatta şirket bu alanda kendi pazarının en güçlüsü konumunda. Bu yıl tanıtılan iPhone 12 serisinde de 5G modemler Qualcomm tarafından tedarik edildi. Apple ise önümüzdeki yıldan itibaren 5G modemlerini kendisi geliştirmeyi planlıyor. Apple yöneticisi Johny Srouji, Bloomberg’e konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gelecek strajilerine dair değerlendirmede bulunan Srouji, “Bu yıl, başka bir önemli stratejik geçiş sağlayacak ilk dahili hücresel modemimizi geliştirmeye başladık. Bunlar gibi uzun vadeli stratejik yatırımlar, ürünlerimizi etkinleştirmenin ve geleceğimiz için zengin bir yenilikçi teknolojiler hattına sahip olduğumuzdan emin olmanın kritik bir parçası.” diye konuştu. Hatırlanacağı üzere Apple daha önce Intel’in 5G çalışmalarını 1 milyar dolar ödeyerek satın almıştı.

Srouji, 5G modemin ne zaman ürünlerde kullanılmaya hazır olacağını söylemedi, ancak Apple ile Qualcomm arasındaki 2019 patent anlaşması altı yıllık bir lisans anlaşması içeriyor. Qualcomm, çiplerini kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın, sahip olduğu kablosuz patentlere dayalı olarak telefon üreticilerinden lisans ücretleri almaktadır. Yani önümüzdeki yıllarda Qualcomm, modemleri kullanılmasa da Apple’dan lisans ücreti almaya devam edecek.

Apple Kendi Çip Ailesini Kuruyor

Apple Kendi Çip Ailesini Kuruyor

Apple yöneticisi çalışanlarla yaptığı toplantıda, MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini’deki yeni M1 işlemcileri de dahil olmak üzere yongalar üzerindeki diğer çalışmalarını da vurguladı. Srouji, Apple’ın Mac çiplerinden oluşan bir “aile” üzerinde çalıştığını söyledi.

Apple modem geliştirmeye yardımcı olması için yıllardır Qualcomm’dan mühendisler istihdam ediyor. Bu hareket, Apple’ın Qualcomm, Intel ve diğerleri pahasına kendi parçalarına daha fazla güvenmeye yönelik çabasını genişletiyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Qualcomm, gelirinin yaklaşık% 11’ini Apple’dan alırken Intel ise satışların yaklaşık% 7’sini teknoloji devinden sağlıyor. Son dönemde Mac modelleri için kendi işlemcisini geliştiren Apple’ın iPhone tarafında da 5G modem hamlesiyle dışa bağımlılığını azaltmak istediği görülüyor. Önümüzdeki yıl tanıtılacak iPhone 13 serisi ile beraber Apple’ imzalı 5G modemlerin yer alması bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum