Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone ve iPad Modellerindeki iOS Dağılımını Açıkladı

Apple mobil cihazları iPhone ve iPad modellerinde kullanılan iOS sürümlerinin dağılımını açıkladı.
Apple iPhone ve iPad Modellerindeki iOS Dağılımını Açıkladı

ABD merkezli teknoloji devi Apple mobil cihaz pazarının önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Uzun yıllardır iPhone ve iPad modelleri ile adından söz ettiren şirket, her sene birbirinden iddialı ürünler piyasaya sürüyor. Teknoloji devi son olarak geçtiğimiz yıl iPhone 11 modellerini tanıttı ve satışa sundu. Bilindiği üzere şirket ürünlerinin yazılım desteğini de kendisi sağlıyor.

Son olarak kullanıma sunulan işletim sistemi iOS 13, iPhone ekosisteminin büyük bölümüne yayılmış durumda. Apple geliştirdiği işletim sistemini sadece kendi ürünleri için sunuyor. Android tarafında bu durum daha farklı. Google’ın geliştirdiği yazılım Samsung, Huawei, Xiaomi gibi üreticiler tarafından özelleştiriliyor.

Dolayısıyla iOS’un güncel sürümleri daha hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Android 10’un kullanım oranı halen yüzde 8.2 oranında. Güncelleme tarafında Android’in iOS’a göre epey geride olduğu biliniyor. Son yapılan açıklama iOS 13 ve iPadOS 13’ün güncel kullanım oranlarını gözler önüne serdi.

Apple’dan iOS ve iPadOS Açıklaması

Apple’dan iOS ve iPadOS Açıklaması

Apple’dan yapılan açıklamada 2016 yılından sonra satılan iPhone modellerinde iOS 13’ün kullanım oranının yüzde 92’ye kadar çıktığı belirtildi. Yüzde 7’lik kesim ise iOS 12 sürümünü kullanmakta. Kalan yüzde 2’lik dilim ise iOS 11 ve daha eski sürümleri kullanıyor. Tüm iPhone modelleri üzerinde yapılan araştırmada ise iOS 13’ün kullanım oranı yüzde 81 olarak ölçülüyor. Bu rakam iOS 12’de yüzde 13, daha eski sürümlerde yüzde 6 olarak karşımıza çıkıyor.

iPad tarafında ise iPadOS 13’ün son dört yıl için yüzde 93 oranında bir üstünlüğü söz konusu. Yüzde 5 oranında iOS 12 ve yüzde 1 oranında daha eski sürümler kullanılıyor. Tüm iPad modellerinde ise iPadOS’un kullanım oranı yüzde 73, iOS 13, yüzde 16, daha eski sürümler ise yüzde 11 olarak sıralanıyor. Buna rağmen geçtiğimiz yıl tanıtılan iOS 13 çok sayıda yazılımsal sorun ile kullanıcıların başını ağrıttı.

Apple hiç olmadığı kadar kısa aralıklarla yeni güncellemeler yayınlamak durumunda kaldı. Şirket önümüzdeki günlerde yeni işletim sistemi iOS 14’ün tanıtımını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 22 Haziran tarihinde WWDC 2020 etkinliği ile yeni işletim sisteminin tanıtımı gerçekleştirilecek. Apple, COVID-19 nedeniyle etkinliği çevrimiçi platform üzerinden düzenleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum