Yatırım yapmaya başla!

Apple Yeni iPhone Ekranları için Samsung ve LG Harici Bir Tedarikçi ile Görüşüyor

Önümüzdeki ay tanıtılması beklenen iPhone’lara dair yeni haberler gelmeye devam ediyor. Apple’ın ekran tedariği sağlamak için Çin merkezli BOE’nin ürünlerini test ettiği belirtildi.
Apple Yeni iPhone Ekranları için Samsung ve LG Harici Bir Tedarikçi ile Görüşüyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple’da yeni iPhone modellerine dair geri sayım tüm hızıyla sürüyor. Bilindiği üzere yeni amiral gemileri Eylül ayı içerisinde Apple tarafından tanıtılacak. Henüz resmi tanıtım gerçekleşmedi ancak yeni modellere dair pek çok sızıntı ortaya çıktı. Bu sızıntılara genel olarak göz atıldığında yeni ürünlerde çok radikal bir değişikliğin beklenmediği görülüyor.

Apple’ın iPhone’ların üretim sürecinde pek çok tedarikçi firma ile işbirliği yaptığı biliniyor. Şirket son yıllarda piyasaya sürdüğü iPhone ekranlarında OLED teknolojisine yer vermeye başladı. Orta seviyeye hitap eden ve fiyatı daha nispeten daha uygun olan iPhone XR modelinde ise halen LCD ekran kullanılıyor.

Bu yıl çıkacak olan yeni amiral gemilerinde de yine aynı teknolojilerin kullanılması bekleniyor. Ancak Apple’ın ekran alımını şimdiye kadar Samsung ve LG’den sağladı. Ancak gelen son haberlere göre şirketin başka tedarikçi firmalar ile dirsek temasında olduğu görülüyor.

Apple ile Çinli Ekran Üreticisi ile Görüşüyor

Apple ile Çinli Ekran Üreticisi ile Görüşüyor

Apple’ın OLED ekranlarında büyük ölçüde Samsung ve LG’ye bağlı olduğu biliniyor. Şirket Güney Koreli teknoloji şirketlerine olan bağımlılığını azaltmak adına farklı tedarikçilerin ürünlerini test etmeye başladı. Çin merkezli Nikkei’de yer alan habere göre Apple, ülkede faaliyet gösteren BOE’nin ürettiği OLED ekranları test ediyor. Apple’ın test ettiği bu ekranları alma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu belirtilirken, ABD’li teknoloji devinin yıl sonuna kadar karar vermesinin beklendiği söylendi.

Uzmanlar BOE’nin Apple gibi bir teknoloji devine ekran tedariki sağlama ihtimalinin şirket için dev bir adım olacağını söylüyor. BOE’nin bugüne kadar on milyar dolarları bulan devlet ve halk desteği aldığı biliniyor. Apple’ın Çinli merkezli başka bir şirketten alacağı ekran tedariki ile yeni iPhone maliyetlerini düşürmek istediği gelen bilgiler arasında.

Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni amiral gemilerine dair çok sayıda dedikodu gündeme geliyor. Ancak yeni iPhone modellerinde mevcut modellere göre çok radikal değişiklikler beklenmiyor. Orta vadede yapılması muhtemel en radikal değişikliğin iPhone modellerine 5G teknolojisinin gelme ihtimali. Ancak bu özelliğin 2020’den önce gelmesi beklenmiyor. Diğer yandan Apple’ın ticaret savaşlarına rağmen Çinli bir üretici ile görülüyor olması da şaşırtıcı.

iPhone üretiminde kullanılan pek çok parça Çin’den ithal ediliyor. ABD’nin uyguladığı ek vergiler nedeniyle iPhone maliyetlerinde artış yaşanıyor. Apple ise yaptırımlardan etkilenmemek adına ABD yönetiminden kolaylık beklediğini belirtiyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Apple’ın üretim tesislerini Çin dışına taşımak istediği gündeme gelmişti. Apple, BOE’nin ekranlarını yeni iPhone modelleri için test ediyor ancak teknoloji devinden henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

LG Kamera Üretimine Başladı

LG Kamera Üretimine Başladı

Yeni iPhone modellerine dair bir başka haber ise kamera tedariki sağlayan LG’den geldi. Apple’ın iPhone kameraları için LG ile işbirliği yapması şirkete karlılık oranında büyük fayda sağladı. Yeni amiral gemilerinin kameralarının üretimine LG tarafından başlandı. Apple’dan gelen talepleri titizlikle değerlendiren LG’nin Mart ayından itibaren çalışan sayısını dört katına çıkardığı belirtiliyor.

Apple’ın TrueDepth teknolojisine sahip kameralarını üreten LG, en iyi deneyimi sunmak adına tüm gücüyle çalışıyor. LG, Apple’ın kamera tedarikçisi olarak yılın üçüncü çeyreği itibariyle tarihinin en yüksek karına imza attı ve satışlardan 1.91 milyar dolar faaliyetlerden dolayı da 107 milyon dolar kar etti.

LG yeni iPhone modellerine sağlayacağı kamera desteği ile bu rakamı çok daha yukarılara çıkarmayı hedefliyor. iPhone 11 modellerine dair gelen sızıntılara göre arka tarafta bir kamera daha eklenmesi bekleniyor. En net bilgiyi ise önümüzdeki ay düzenlenecek iPhone tanıtım etkinliğinde öğrenme şansı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum