Yatırım yapmaya başla!

Apple, iPhone Bataryalarının Yetkili Olmayan Servislerde Değiştirilmesini Engelliyor

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone ürünlerinin bataryasının yetkili olmayan servislerde değiştirilmesinin önüne geçecek bir karar aldı. Şirket bu değişimi yapan kullanıcılara kalıcı uyarı mesajı gönderecek.
Apple, iPhone Bataryalarının Yetkili Olmayan Servislerde Değiştirilmesini Engelliyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Apple, iPhone modellerine sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Güvenlik anlamında son derece hassas olan şirket, kullanıcılarının kendi kontrolünden çıkmasını istemiyor. Üretilen tüm ürünlerde olduğu gibi iPhone’larda da aynı politikayı güden şirket, teknik servis hizmetinin yetkili olmayan servislerde verilmesini istemiyor.

Ancak Apple’ın teknik servis ücretlerinin kullanıcılar tarafından maliyetli olarak değerlendirilmesi, üçüncü parti servislere yönlenmesine neden oluyor. Apple’ın son aldığı karar ile yeni iPhone modellerinde batarya değişimine kısıtlama getirdiği ortaya çıktı.

Mevcut amiral gemileri iPhone XS, XS Max ve XR modellerinde batarya değişiminin yetkili olmayan servislerde yapılması Apple tarafından istenmiyor. iFixit tarafından yapılan çalışmaya göre Apple bu kurala uymayan kullanıcılara uyarı mesajı gönderecek.

Apple’dan Batarya Değişim Kuralı

Apple’dan Batarya Değişim Kuralı

iFixit tarafından hazırlanan rapora göre Apple iPhone modellerinin bataryasını fabrikalarda kilitliyor. Yapılan bu işlem sonrası iPhone bataryalarının değişimi için sadece yetkili servislerde bir yazılım yardımıyla yapılıyor. Üçüncü parti bir serviste bu işlemin yapılması halinde kullanıcıya servis mesajı gönderiliyor. Gönderilen mesajda “Bu bataryanın orijinal bir Apple pili olduğunu doğrulayamıyoruz. Bu pil için sağlık bilgisi mevcut değil.” ifadesi yer alıyor.

Kullanılan bataryanın orjinal olmadığını vurgulayan bu mesaj kalıcı oluyor ve hiçbir şekilde kaldırılmıyor. Söz konusu iPhone’ların bataryası çalışmaya devam ediyor ancak gönderilen mesaj kalıcı oluyor. iFixit’in araştırması iOS 10 ve daha üst sürümlerde üçüncü parti servislerin bataryanın detaylarına erişimin engellendiğini gösteriyor.

Araştırmayı yapanlar Apple’ın bu tutumunu dayatmacı ve kullanıcı dostu olmayan bir davranış olarak değerlendiriyor. Araştırmayı yapanlar kullanıcıların teknik servis işlemlerini diledikleri yerde yapabileceklerini iddia ediyor. Söz konusu uyarı şu an için iOS 12 ve iOS 13 Beta sürümlerinde ve iPhoene XS, XS Max ve XR modellerinde görülüyor.

Apple Kullanıcıyı Yetkili Servise Yönlendiriyor

Apple Kullanıcıyı Yetkili Servise Yönlendiriyor

Teknoloji devinin geliştirdiği ürünlerin servis hizmeti ile kullanıcıları yetkili servislere gönderdiğini söyleyebiliriz. Kimi uzmanlar ise Apple’ın bu hareketi ile tekelci bir davranışta bulunduğunu ve rekabeti önlemek istediğini belirtiyor. Apple bataryaların üçüncü parti servislerde değiştirilmesini tam anlamıyla engellemedi.

Ancak cihazlarda çıkan ve kalıcı olan uyarı mesajı bu servislerden soğumak için yeterli bir sebep. Bu durum hiç kuşkusuz iPhone cihazların ikinci el satışlarında da son derece etkili olacaktır. Bataryası yetkili olmayan üçüncü parti serviste değiştirilmiş bir ürünün değeri hiç kuşkusuz daha düşük olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum