Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple, iPhone 13 Serisinde Şarj Girişi Olmayan Bir Modele Yer Verebilir

Yeni bir sızıntı iPhone 13 serisine şarj girişi olmayan bir modelin sunulabileceğini işaret ediyor.
Apple, iPhone 13 Serisinde Şarj Girişi Olmayan Bir Modele Yer Verebilir
Yorum

ABD’li teknoloji devi Apple her yıl iPhone modellerini bir üst seviyeye taşıyacak yenilikler ekliyor. Bu da telefonların kullanıcılar tarafından daha fazla ilgi görmesini sağlıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde iPhone 12 ailesinin tanıtımı gerçekleştirilmişti.

Yeni amiral gemileri başta 5G desteği olmak üzere pek çok yenilik ile karşımıza çıktı. Telefonların tasarımında da değişiklikler oldu. Daha keskin hatlara sahip olan iPhone 12 serisinde metal malzeme kullanıldı ve daha sağlam bir yapı elde edildi.

Diğer yandan Apple’ın aldığı bir karar kullanıcıların tepki göstermesine neden oldu. Yeni amiral gemilerinin kutusunda şarj adaptörü ve kablolu kulaklığa yer verilmiyor. Bu durum nedeniyle teknoloji devi eleştiri alıyor. Tabi iPhone 12 serisinde MageSAfe kablosuz şarj cihazı tanıtılan bir diğer yenilik oldu.

Şirketin kullanıcıları bu teknolojiye yönlendirmek istedikleri görülüyor. Son olarak ortaya atılan bir iddia iPhone 13 serisinde de bu değişimin süreceğini gösteriyor. İsabetli sızıntıları ile bilinen Jon Prosser, iPhone 13 serisinde bir modelde şarj girişinin tamamen kalkacağını söyledi.

iPhone 13 ile Şarj Girişi Kalkıyor

iPhone 13 ile Şarj Girişi Kalkıyor

Henüz iPhone 12 serisi satışa çıkalı sayılı günler olmasına rağmen Apple’ın gelecek yıl tanıtacağı iPhone 13 modellerine dair bilgiler gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde beklenen telefonlara dair parmak izi ve Lightning özelliklerine dair sızıntılar ortaya çıkmıştı. Son gelen iddia ise şarj girişine yönelik. Apple kullanıcıları ısrarla MageSafe teknolojisine yönlendirmek adına iPhone 13 serisinde şarj girişi olmayan bir modele yer verecek.

Hatırlanacağı üzere benzer bir radikal karar 2016’da alınmış ve iPhone 7 ile beraber kulaklık girişine elveda denilmişti. O dönem kullanıcılar tarafından şirket epey tepki toplamıştı. Prosser’ın iddiası gerçek olursa iPhone 13 modellerine kablolu şarj ve kablolu kulaklık bağlamak mümkün olmayacak.

Jon Prosser bu değişimin tüm seri yerine tek bir telefonda olacağını düşünüyor. Tabi böyle bir hamle sonrası Apple’ın gelecekte daha fazla telefonda bu kararını uygulaması sürpriz olmayacaktır. İlerleyen yıllarda tanıtılacak iPhone modellerinin tamamında şarj girişinin kalktığını görebiliriz. Apple’ın bu kararı sonrası rakip telefon üreticileri de benzer kararlar alabilir. iPhone 13 önümüzdeki yılın Eylül ayından sonra tanıtılacak. Bu süre içerisinde telefona dair pek çok yeni bilgi ortaya çıkacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu