Yatırım yapmaya başla!

Apple, iPhone 11’in İzinsiz Konum Takibini Engellemek için Önlem Alıyor

Apple kullanıcıları izinsiz takip ettiği gerekçesiyle eleştirilen iPhone 11 serisi için yeni güncelleme yayınlayacak.
Apple, iPhone 11’in İzinsiz Konum Takibini Engellemek için Önlem Alıyor

ABD merkezli akıllı telefon devi Apple, geçtiğimiz yılı Eylül ayında iPhone 11 modellerini kullanıcıların beğenisine sundu. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinden oluşan yeni amiral gemileri kullanıcılardan büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bilindiği üzere akıllı telefonlar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına konum takibi yapıyor. Bu işlem kullanıcıların mobil cihazları üzerinden veridkleri izinler sonucunda gerçekleşiyor. Geçtiğimiz günlerde ise iPhone 11 modelleri bu konuyla ilgili olumsuz bir haber ile gündeme gelmişti.

Yapılan bir araştırma iPhone 11 Pro’nun kullanıcıların konum bilgilerini izinsiz bir şekilde takip ettiğini ortaya koymuştu. Apple o dönem konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve herhangi bir sorun olmadığını söylemişti. Uygulamaların takip ayarlarının manuel olarak kapatılmasına rağmen konum verisi toplanmaya devam ediyordu ve bu durum pek çok kişinin tepkisini çekmişti. Bunun sebebi ise cihazların içerisinde yer alan U1 çipleri gösterilmişti.

Apple Açıklamasının Arkasında

Apple Açıklamasının Arkasında

Telefonların içerisinde yer alan U1 adlı çip Ultra Geniş Bant teknolojisi olarak adlandırılıyor. Uluslararası kurallar nedeniyle bu çip ihlal olup olmadığını kontrol etmek amacıyla belirli zaman aralıkları ile konum takibi yapıyor. Geniş bant teknolojisi yasaklı bölgede devre dışı kalmak için bu veriye ihtiyaç duyuyordu. Apple açıklamasında kullanıcıların toplanan bu verilerinin cihaz dışına kesinlikle çıkarılmadığını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 13.3.1 beta sürümünde bu sorunun net çözümü görülüyor. Beta sürümünde ortaya çıkan özellik ile kullanıcılar Ultra Geniş Bant üzerinden yapılan takip işlemini ayarlar bölümünden tamamen kapatabilecek. Bu özellik YouTube yayıncısı Brandon Butch tarafından fark edildi. Apple’ın bu özelliği sadece geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 11 modelleri için geçerli. U1 adı verilen çip kullanıcıların konumunu belirlemede oldukça hassas duyarlılığa sahip.

Öyle ki insanların kapalı bir mekanda çok ufak bir yer değişimi bile bu teknoloji ile kolaylıkla saptanabiliyor. Güvenlik hassasiyeti olan kullanıcılar bu özelliği artık ayarlar bölümünden kapatabilir. Apple’ın önümüzdeki günlerde hassas konum takibi yapabilen yeni bir ürün tanıtması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum