Yatırım yapmaya başla!

Apple Geçtiğimiz Günlerde iOS’ta Ortaya Çıkan Jailbreak Açığını Güncelleme ile Kapattı

Apple’ın iOS işletim sisteminde geçtiğimiz günlerde Jailbreak yapılmasına olanak sağlayan bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Şirket iOS 12.4.1 güncellemesi ile bu açığı kapattı.
Apple Geçtiğimiz Günlerde iOS’ta Ortaya Çıkan Jailbreak Açığını Güncelleme ile Kapattı

Teknoloji devi Apple akıllı telefon pazarında milyonlarca kullanıcıya iPhone ürünlerini sunuyor. Şirketin rakiplerinden farklı olarak sunduğu ürünlerin yazılım desteğini de kendisi veriyor. Piyasadaki mobil cihazlarda iOs işletim sistemini kullanıma sunan Apple, yayınladığı yeni güncellemeler ile pek çok özelliği kullanıcılarına sunuyor. Ancak pek çok üründe olduğu gibi iOS için yapılan güncellemelerde de zaman zaman bazı güvenlik açıkları ortaya çıkıyor.

iOS işletim sisteminde bugüne kadar yaşanan başlıca açıklar arasında Jailbreak geldiğini söyleyebiliriz. Kullanıcıların telefonu istediği gibi özelleştirmesine imkan tanıyan bu işlem güvenlik anlamında sorun teşkil ediyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 12.4 güncellemesi ile bu sorun ortaya çıkmış ve iPhone ürünlerinde Jailbreak yapılabildiği belirtilmişti. Apple yaşanan bu durum sonrası yeni bir güncelleme yayınladı ve Jailbreak ihtimalini yeniden ortadan kaldırmış oldu.

iOS’a Jailbreak Güncellemesi

iOS’a Jailbreak Güncellemesi

Bilindiği üzere Apple önümüzdeki günlerde yeni iPhone ürünlerini tanıtacak. Yeni ürünler ile beraber iOS 13 işletim sistemi de kullanıcılara sunulacak. Ancak diğer yandan mevcut işletim sistemi iOS 12’ye yönelik güncellemeler ise tüm hızıyla devam ediyor. 22 Temmuz tarihinde yayınlanan iOS 12.4 güncellemesi iPhone’lar için Jailbreak yapılmasına imkan tanıyordu. Uzmanlar bu durumu Apple’ın büyük hatası olarak yorumlamıştı.

Söz konusu açıkla ilgili Apple iOS sürümüne güvenlik yamasını koymayı ihmal etmiş, milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısı için güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Apple ise durumu kabul etmiş ama güvenlik açığının sistemin root edilmesi gibi radikal işlemlere neden olmayacağını açıklamıştı. Şirket son olarak iOS 12.4.1 sürümünü yayınladı ve bu sorunu ortadan kaldırmış oldu.

Yayınlanan yeni sürümde ek bir özellik ya da iyileştirme bulunmuyor. Yeni özelliklerin önümüzdeki ay tanıtılacak olan iOS 13 ile geleceğini söyleyebiliriz. Son sürüm ile Apple’ın Jailbreak hatasına yönelik bir önlem aldığı görülüyor.

Jailbreak Cihazları Güvenliksiz Hale Getiriyor

Jailbreak Cihazları Güvenliksiz Hale Getiriyor

Apple’ın piyasaya sürdüğü iPhone ve iPad ürünleri Android cihazlarından farklı olarak çok daha kısıtlı özelleştirme imkanına sahip. Teknoloji devi bu kuralları kullanıcıların güvenliği adına koyuyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS güncellemesi kullanıcıların Jailbreak yapmasına olanak sağladı ve telefonların özelleştirilmesine zemin hazırladı. Ancak bu noktada asıl sorun telefonların ‘Spyware’ adı verilen tehlikeli yazılımlara karşı korumasız hale gelmesi oldu.

Söz konusu güvenlik açığı ile kullanıcıların cihazları takip edilebiliyor. Spyware adlı yazılımların cihazlara bulaşması halinde kullanıcıların mesajları, konumları ve tüm işlemleri gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor. Apple bu nedenle Jailbreak işlemini kullanıcılarına kesinlikle önermiyor ve yayınladığı güncellemeler ile bu imkanı ortadan kaldırmak istiyor.

Güvenlik açığını kabul eden Apple son yayınladığı iOS 12.4.1 güncellemesi ile Jailbreak sorununu çözdüğünü açıkladı. iOs 12.4.1 güncellemesini alan en düşük modeller ise iPhone 5S ve iPad mini 2 oldu. Cihazınızı güncellemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsünden son yayınlanan iOS sürümünü indirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum