Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iOS için Yayınladığı Son Güncelleme Jailbreak’e Davetiye Çıkarıyor

Apple’ın iOS işletim sistemi için yayınladığı son güncellemede güvenlik açığı ortaya çıktı. iOS 12.4 sürümünde görülen hata Jailbreak yapılmasına olanak sağlıyor.
Apple’ın iOS için Yayınladığı Son Güncelleme Jailbreak’e Davetiye Çıkarıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple geliştirdiği donanımsal ve yazılımsal ürünler ile adından söz ettirmeyi başarıyor. Şirket bilindiği üzere mobil cihaz ve uygulamaları ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. iPhone ve iPad ürünleri ile pazarda kendisine yer edinen şirket bu ürünlerin işletim sistemini de kendisi geliştiriyor. iOS işletim sistemi sahip olduğu özellikler ile Apple cihazlara yepyeni özellikler kazandırıyor.

Apple belirli zaman aralıkları ile iOS işletim sistemine yönelik çeşitli güncellemeler ve yamalar yayınlıyor. Önümüzdeki ay iOS 13’ün yayınlanması bekleniyor. Yeni işletim sistemi ile Apple cihazları pek çok yeni özelliğe ve performans anlamında iyileştirmeye kavuşacak.

Teknoloji devi diğer yandan mevcut işletim sistemi iOS 12’yi de iyileştirmeye devam ediyor. Son olarak iOS 12.4 güncellemesi kullanıcılara gönderildi. Ancak son güncellemede cihazlara jailbreak yapılmasına olanak sağlayan bir güvenlik açığına rastlandı.

iOS Güncellemesinde Güvenlik Açığı

iOS Güncellemesinde Güvenlik Açığı

Kullanıcı güvenliği söz konusu olduğunda Apple’ın imajının oldukça parlak olduğunu söyleyebiliriz. Geliştirdiği işletim sistemi ve donanımsal ürünlerinin güvenilir olması ile övünen Apple’ın son iOS güncellemesi ilginç bir olay ile gündeme geldi. iOS 12.4 sürümü üzerinde çalışmalar yapan güvenlik araştırmacıları, jailbreak yapılmasına olanak sağlayan bir açığa rastladı.

Şirket geçtiğimiz günlerde iPhone cihazlarında güvenlik açığı bulanlara 1 milyon dolar ödül dağıtacağını açıklamıştı. Başlatılan ödül programı sonrası böyle bir açığın bulunması oldukça şaşırtıcı olarak değerlendirildi. Söz konusu açığın sadece iPhone ürünleri ile sınırlı olmadığı ile belirtiliyor. iPad ve Apple Watch cihazlarında da işletim sistemindeki açık nedeniyle jailbreak yapılabildiği ortaya çıktı.

Daha Önce Giderilen Sorun Ortaya Çıktı

Daha Önce Giderilen Sorun Ortaya Çıktı

Son iOS güncellemesinde ortaya çıkan güvenlik açığının eski sürümlerde de görüldüğü belirtiliyor. Apple yazılımlarına yönelik araştırmaları ile bilinen Google Protect Zero ekibinden Ned Williamson, daha önce giderilen bir güvenlik açığının iOS 12.4 ile beraber yeniden görüldüğünü söyledi. Williamson açıklamasında “Görünüşe bakılırsa bir kullanıcı 12.4 sürümünde jailbreak yapmayı denedi ve Apple’ın hataya karşı yaptığı yamayı yanlışlıkla kaldırdığını gördü” ifadelerine yer veriyor.

Apple yapmış olduğu bu hata ile yıllar sonra iOS işletim sisteminde jailbreak yapılmasına olanak sağladı. Uzmanlar kullanıcıların büyük çoğunluğunun iOS 12.4’ü yüklediğini ifade ederek söz konusu riskin etki alanının oldukça geniş olduğu konusunda uyarıyor. Araştırmalara göre söz konusu güvenlik açığı 100 gündür aktif durumda ve Apple tarafından herhangi bir yama yayınlanmış değil.

Apple’ın yapmış olduğu bu hata sonrası araştırmacılar boş durması ve jailbreak sürümü yayınladılar. iPhone kullanıcılarının son iOS 12.4 sürümünü onaylaması ile beraber telefonlarına jailbreak yapılmasına izin vermiş olduğu belirtiliyor. iPhone cihazlarına yapılan jailbreak ile üretim aşamasında Apple tarafından yapılan tüm kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor. Bu durum beraberinde yeni güvenlik açıklarına davetiye çıkarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum