Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple, iOS 14 ile Uygulama Geliştiricilerin Daha Şeffaf Olmasını İsteyecek

Teknoloji devi iOS 14 ile beraber veri gizliliğine dair politikasını değiştireceğini açıkladı.
Apple, iOS 14 ile Uygulama Geliştiricilerin Daha Şeffaf Olmasını İsteyecek
Yorum

ABD’li teknoloji ve yazılım şirketi Apple, iPhone modelleri ve iOS işletim sistemlerine her yıl yenilerini ekliyor. Önümüzdeki aylarda yeni amiral gemileri iPhone 12 serisinin tanıtılması bekleniyor. Yeni telefonlarda başta 5G desteği olmak üzere pek çok yenilikleri kullanıcılara sunulacak. Bu yeniliklerden birisi ise iOS 14 işletim sistemi olacak.

Cupertinolu şirket geçtiğimiz Haziran ayında düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14’ün tanıtımını gerçekleştirdi. Apple’ın geliştirdiği ürün ve yazılımlar gizlilik odaklı yapısıyla öne çıkıyor. iOS 14 ile yine bu konuya yönelik geliştirmeler yapılıyor. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde iOS için uygulama geliştiricileri ilgilendiren açıklamalarda bulunmuştu.

Bu açıklama ile geliştiricilerin güncelleme yayınlarken daha hızlı hareket edebileceği belirtilmişti. iOS 14 ile gelen yenilikler bununla sınırlı değil. Şirket yeni işletim sistemi ile veri gizliliği politikasında değişiklikler yapacağını açıkladı.

Gizlilik Politikası Değişiyor

Gizlilik Politikası Değişiyor

Yıllardır milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan iOS ekosistemi çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamaların büyük bölümü kullanıcıların belirli verilerine erişim sağlayabiliyor. Kimi uygulamalar ise veri saklama kurallarını ihlal edebiliyor. Apple bu gibi durumların önüne geçecek önlemler alıyor. Şirket veri gizliliği politikasında değişiklikler yapacak. Bu nedenle reklam veren kurumların zarar edebileceği belirtiliyor. Kullanıcılardan izin almadan veri takibi yapan uygulamalar Apple tarafından daha katı yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir.

2021 yılının ilk aylarında uygulamaya konacak yeni veri gizliliği politikası ile kullanıcıların verilerinin daha iyi korunması amaçlanıyor. iOS 14 ile beraber geliştiriciler kullanıcılardan nasıl veri topladığını şeffaf bir şekilde açıklamak zorunda olacak. Geliştiricilerin ayrıca kullanıcılardan veri toplama yöntemlerini de paylaşması istenecek. Böylelikle iPhone ve iPad kullanıcıları uygulama yüklerken ne gibi bilgileri paylaşacağı konusunda bilgi sahibi olacak.

İzinsiz İzleme Yapılamayacak

İzinsiz İzleme Yapılamayacak

Geliştiricilerin önümüzdeki aydan itibaren kullanıcılardan topladığı verileri Apple’a iletmesi gerekiyor. Ayrıca kullanıcılardan izinsiz herhangi bir takip yapılamayacağı belirtiliyor. İzleme faaliyetlerinin başlıca sebebi ise kullanıcıların zevklerine yönelik reklam gösterimi olmakta.

Ancak Apple tarafından bu durumun sekteye uğratılacak olması reklam sektörüne darbe vurabilir. Bir uygulamanın kullanıcıyı izinsiz bir şekilde izlemesi durumunda iOS 14 tarafından bilgilendirme yapılacak ve veri gizliliği konusunda uyarılacak.

Teknoloji devi gizlilik politikasına dair yaptığı açıklamasında, “Gizlilik, temel bir insan hakkı. Apple’ın da en temel değerlerinden biri. Hayatınızın pek çok alanı için aygıtlarınızın öneminin farkındayız. Deneyimlerinizin hangisini kiminle paylaşacağınız konusunda kararın size ait olması ise her şeyden daha önemli. Biz Apple ürünlerini gizliliğinizi korumak ve bilgileriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlamak için tasarlıyoruz. Bu her zaman kolay olmuyor. Ama inandığımız tam da böyle bir inovasyon.” ifadelerine yer veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu