Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple İkinci Çeyrek Hedeflerini Corona Virüsü Nedeniyle Aşağı Çekti

Apple Çin’de yaşanan Corona virüsü nedeniyle ikinci çeyrek hedeflerinin tutmayacağını açıkladı.
Apple İkinci Çeyrek Hedeflerini Corona Virüsü Nedeniyle Aşağı Çekti

ABD’li akıllı telefon devi Apple, üretiminin büyük bölümünü Çin’de gerçekleştiriyor. Bilindiği üzere son günlerde Çin’i etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle tüm dünya alarma geçmiş durumda. Dünya Sağlık Örgütü uluslararası acil durum ilan etti ve sonrasında teknoloji şirketleri harekete geçti. Şubat ayı sonunda düzenlenecek olan MWC 2020 etkinliğinin iptal edilmesine neden olan Corona virüsü, Apple’ı da olumsuz etkiliyor.

Cupertino merkezli teknoloji devi daha önce Çin’deki mağaza ve ofislerini geçici süreliğine kapatma kararı almıştı. Mağazaların kapalı olması nedeniyle Apple kendisi için en büyük pazarlardan birisi olan Çin’de ürün satışı gerçekleştiremiyor. Bu durumun şirketin gelirlerini olumsuz etkileyeceği ifade edildi.

Apple tarafından yapılan yeni bir açıklama ikinci mali çeyrekte hedeflenen rakamların tutmasının zor olduğu kaydedildi. Bu durumun başlıca sebebi ise üretimin yavaşlaması ve kullanıcıların akıllı telefonlara yönelik talebinin azalması gösteriliyor. Apple’a göre Çin’de normale dönüş beklenenden daha yavaş gerçekleşiyor.

Apple Beklentisini Düşürdü

Apple Beklentisini Düşürdü

Apple’ın gelirlerinin büyük bölümünü iPhone satışları oluşturuyor. Telefonların üretimi ise büyük ölçüde Çin’de gerçekleştiriliyor. Ülkeyi etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle üretimde aksamalar yaşandığı daha önce ifade edilmişti. Yaşanan aksamalar ve mağazaların kapalı olması nedeniyle Apple ikinci çeyrek tahminlerinin tutmayacağını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Faaliyet tüm ülkede tekrar başlıyor ancak normal koşullara dönüş beklediğimizden daha yavaş oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Şirket daha önce açıklamasında 63 ile 67 milyar dolar gelir beklentisi olduğunu belirtmişti. Ancak yapılan son açıklama 63 milyar doların elde edileceğini gösteriyor. Teknoloji devi daha önce yaptığı açıklamasında Çin’deki mağazaların 10 Şubat tarihinde yeniden açılacağını belirtmişti. Ancak salgının halen kontrol altına alınmamış olması nedeniyle mağazalar kapalı durumda. Apple’ın ikinci çeyrek açıklamasının ardından şirketin tedarikçileri TDK Corp. ve Murata Manufacturing Co hisseleri Asya borsalarında yüzde 3’ten fazla değer kaybetti.

Çin’de görülen Corona virüsü nedeniyle çok sayıda insan hayatını kaybetti ve ülke ekonomisi olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Apple için iPhone üreten Foxconn’da üretimin sınırlı kapasite ile sürdüğü biliniyor.

Apple’ın açıklaması sonrası açıklamada bulunan analist Gene Munster, “Bu Çin’de olmanın getirdiği iki ucu keskin bıçak durumu. Apple Çin’de varlığı bulunan yegane büyük şirket. Bu nedenle, son 10 senedir şirketin başarısının büyük kısmının geldiği yerin sıkıntısını çekiyorlar” diye konuştu. Ülkede Apple ile beraber Facebook, Alphabet, Amazon ve Netflix gibi devlerin faaliyelterinin de olumsuz etkilendiği biliniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum