Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Yıllar Sonra Huawei’yi Akıllı Telefon Pazarında Geçti

Yapılan pazar araştırmaları Apple’ın akıllı telefon pazarında ikinci sıraya yerleştiğini gösteriyor.
Apple Yıllar Sonra Huawei’yi Akıllı Telefon Pazarında Geçti
Yorum

Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri haline geldi. Sektörün önde gelen üreticileri her yıl milyonlarca akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiriyor. Gelişen teknoloji ile beraber şirketler arasında da rekabetin sürekli arttığına tanık oluyoruz. Bu pazarın önde gelen üreticileri arasında Samsung, Apple ve Huawei gibi şirketler yer alıyor. Son yıllarda Çinli teknoloji devi Huawei, pazardaki hızlı yükselişi ile dikkat çekmiş ve Apple’ı geçerek Samsung’un ardından ikinci sıraya yerleşmişti.

Ancak 2019 yılından bu yana Huawei, ABD yaptırımlarının etkisi altında kalmaya başladı. Bu nedenle şirketin özellikle küresel pazardaki payı düşüş trendine girdi. Yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin yeni telefonlarında Google servislerinin yer almaması, şirketin Çin dışındaki ülkelerde ağır darbe almasına neden oldu. Son pazar araştırmaları Apple’ın yeniden Huawei’yi geçtiğini gösteriyor.

Apple, Huawei’yi Geçti

Apple, Huawei’yi Geçti

Counterpoint Research ve  Canalys’ın yaptığı son araştırmalar, Apple’ın Huawei’yi uzun bir aradan sonra yeniden geçtiğini ortaya koydu. Raporlara göre Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bu pazarın lideri olmaya devam ediyor. 2020’nin 4. çeyreğinde dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatları yıllık %2’lik küçük bir düşüşle 359,6 milyon birime ulaştı. Apple, bir önceki yıla göre %4 artışla 81,8 milyon adetle tek bir çeyrekte bugüne kadarki en çok iPhone’unu satışa sundu. Samsung, %12 düşüşle 62.0 milyon adet sevkiyatla ikinci sırada yer aldı.

Analistler, Apple, 5G’de rakiplerinden daha iyi konumlanmış durumda olmakla beraber gelişmiş pazarlara ve mobil operatör satış kanallarına büyük ölçüde eğildiğini düşünüyor. Ama aynı zamanda satışlarını ve karlılığını artırmak için perde arkasında akıllı hareketler de yaptığını belirtiyor. iPhone’un kutusundan şarj cihazının çıkarılması, salgın nedeniyle hava taşımacılığının devam eden yüksek maliyetinin ortasında lojistiği önemli ölçüde daha verimli hale getirdiği düşünülüyor.

Akıllı Telefon Pazarı Son Durum

Canalys Araştırma Analisti Amber Liu, “ABD yaptırımlarının sonucu olarak çoğu pazarda Huawei önemli ölçüde geriledi. Bununla birlikte, Honor aynı kısıtlamalarla bağlı olmadığı ve bileşen tedariki devam ettiği için, Huawei tarafından satılmış olması büyük öneme sahip olabilir. Buna rağmen, Honor’un önünde muazzam bir fırsat bulunuyor. Şirketin hem premium hem de kitlesel pazara hitap etmek için markayı yeniden tanımlaması gerekiyor.” diye konuştu.

Genel olarak salgın nedeniyle akıllı telefon satışlarında 2019’a nazaran düşüş yaşandığı belirtiliyor. Sevkiyatların yüzde 7 ila 10 arasında düştüğünü belirten araştırmacılar, bu durumdan dünyayı etkisi altına alan pandemiyi sorumlu tutuyor. Huawei’nin üzerindeki ABD yaptırımları kaldırılmadığı sürece, ilerleyen dönemde de kan kaybı yaşamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu