Yatırım yapmaya başla!

Apple, Hong Kong Protestocularının Kullandığı Harita Uygulamasını App Store’dan Kaldırdı

Apple, Çin hükümetinden gelen talep sonrası Hong Kong protestocularının kullandığı harita uygulamasını App Store mağazasından kaldırdı.
Apple, Hong Kong Protestocularının Kullandığı Harita Uygulamasını App Store’dan Kaldırdı

ABD’li teknoloji devi Apple, sunduğu ürün ve servisler ile dünyanın dört bir yanına hizmet götürüyor. Şirket için en büyük pazarlardan birisi hiç kuşkusuz büyük nüfuslu Çin olmakta. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilime rağmen Apple, Çin hükümetinden gelen taleplere olabildiğince olumlu yanıtlar vermeye gayret ediyor. Bilindiği üzere son dönemde Hong Kong’da yaşanan protestolar nedeniyle Çin hükümeti birbiri ardında yaptırım kararları alıyor. Yaşanan olaylara bir yenisi eklendi.

Protestoların birbirlerinin yerlerini kullanmak için kullandıkları HKmap adlı harita uygulaması Çin hükümetinden gelen talep üzerinde App Store’dan kaldırıldı. Kimi kullanıcılar ise Apple’ın bu hamlesini eleştirdi ve teknoloji devinin Çin hükümetinin sansür politikalarına boyun eğmekle suçladı. Çin’de faaliyet gösteren yayın organı China Daily uygulamayı göstericilerin şiddetine yardımcı olmakla suçladı. Gazete ayrıca Apple’ı suçlayarak bu uygulamayı kaldırması gerektiğini belirtmişti.

Apple Harita Uygulamasını Kaldırdı

Apple Harita Uygulamasını Kaldırdı

ABD’li teknoloji devi Apple, Çin hükümetinden gelen baskılar sonrası HKmap adlı harita uygulamasını App Store’dan kaldırdı. Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada “App Store‘u güvenli ve güvenilir olacak şekilde oluşturduk. HKmap.live isimli uygulamanın Hong Kong’daki yasa uygulayıcıları ve şehir sakinlerini tehlikeye sokacak şekilde kullanıldığını öğrendik.

Bu durumu Hong Kong‘daki pek çok kullanıcının bizimle iletişime geçmesi ile öğrendik ve araştırmaya başladık. Sonrasında uygulamanın polislerin konumunu gösterdiğini ve kamu güvenliğini tehdit etmek için kullanıldığını doğruladık. Bu uygulamaların yönergelerimizi ve yerel yasalarımızı ihlal ettiğine karar verdik ve App Store’dan kaldırdık.” ifadelerine yer verildi.

App Store’dan kaldırılan uygulamanın geliştiricileri ise Apple’ın almış olduğu bu kararı eleştirerek, itham edildikleri suçlara dair ortada bir kanıt olmadığını belirtiyor. Uygulamalarının kimseyi suça teşvik etmediğini söyleyen geliştiriciler, bilgi akışını Facebook ve Telegram gibi uygulamalardan sağladıklarını belirtiyor. HKmap’in geliştiricileri App Store’da protestocuların amacına hizmet eden benzer uygulamaların da olduğunu ifade etti.

Çin Apple için Önemli Pazar

Çin Apple için Önemli Pazar

Çin dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi ve pek çok teknoloji devi gibi Apple için de en önemli pazarlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji devinin verdiği tüm ürün ve yazılım hizmetlerinde Çin’deki kullanıcı kitlesinden büyük gelir sağladığı bir gerçek. Çin hükümeti ise kendisine yönelik olası tehditler karşısında sansür uygulamaktan çekinmiyor.

Dolayısıyla Apple’ın daha önceden olduğu gibi Çin hükümetini kızdırmak istemediği bir gerçek. Şirket daha önce de hükümetten gelen talep sonrası VPN uygulamalarını App Store’dan kaldırmaktan çekinmemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum