Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Hisseleri “En Değerli” Unvanıyla Piyasa Öncesi Yükseldi

Apple, 355 milyar dolarla dünyanın en değerli markası unvanını elinde tutmayı başardı. Peki şirket hisselerinin ilk tepkisi ne oldu?
Apple Hisseleri “En Değerli” Unvanıyla Piyasa Öncesi Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Brand Finance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2022 Araştırması” sonuçlarında, listenin başındaki isim değişmedi. Apple 2021 yılında marka değerini %35 artırarak, 355,1 milyar dolara yükseltti. Böylece dünyanın en değerli markası unvanını korudu. Bir önceki yıl da 263,4 milyar dolarla zirvede yer almıştı.

Listede herhangi bir Türk markası yer almazken, ikinci sırada 350,3 milyar dolarla Amazon, üçüncü sırada 263,4 milyar dolarla Google yer alıyor. Tiktok ise %215 artışla, dünyanın en hızlı büyümesini sağlayan marka oldu.

Apple Inc’in (AAPL) Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseleri, açılışı artıda yapmaya hazırlanıyor.
Apple Hisseleri Açılış Öncesi Yükseldi
Kaynak: MarketWatch

Teknoloji devinin hisseleri son kapanışını %1,14 düşüşle 159,78 dolardan yaptı. Bugün piyasa öncesi işlemlerde %2’den fazla artış göstererek 163 dolar yaklaştı. Dünkü işlemlerde 157 – 162 arasında hareket eden hisselerin, yıllık zirvesi 183 dolara yakın.

Yatırımcısına son bir yılda %12’ye yakın getiri sundu. Apple, 2021 yılında 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket olmuştu. Microsoft 2,5 trilyon dolarlık piyasa değeriyle onu izlerken, marka değerinde 184,2 milyar dolarla 4. sırada yer alıyor.

Brand Finance raporunda, iPhone’un Apple satışlarının yaklaşık yarısını oluşturduğu belirtildi. Şirketin marka değerini korumak için müşteriyle uyum içinde olmaya önem verdiği aktarıldı.

2021 yılının son çeyreğinde akıllı telefon pazarında %22’lik paya sahip olan Apple’ı, %20 payla Samsung, %12’yle Xiaomi ve %9 ile OPPO izledi.

Bu arada Webrazzi’de yer alan habere göre Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu (ACM) Apple’a haftalık 5 milyon Euro ceza verdi. Cezanın gerekçesinin ise arkadaşlık uygulaması geliştiricilerin uygulama içi satın almalar için Apple dışında farklı bir ödeme sistemi kullanılmasına izin verilmemesi olarak açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu