Yatırım yapmaya başla!

Apple ve Google, Corona Virüsü ile Mücadele için Bir Araya Geldi

Corona virüsü ile mücadele kapsamında Apple ve Google, ortak takip sistemi geliştirmeye başladı.
Apple ve Google, Corona Virüsü ile Mücadele için Bir Araya Geldi

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve kısa sürede her yere yayılan salgın nedeniyle binlerce insan hayatını kaybediyor. Son rakamlara göre salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 120 bin rakamını geçti. Virüse yakalanan kişi sayısı ise 1.7 milyona ulaştı. Virüsün yayılmasını önlemek adına insanların evlerinde kalmaları istemiyor. Pek çok ülkede sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere çeşitli kısıtlamalar uygulanıyor.

Salgın ile mücadele kapsamında dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri de yeni projeleri ile adından söz ettiriyor. Virüsü kontrol altına alınması için insanların evlerinde izole edilmesi büyük öneme sahip. Bu durumun farkında olan Apple ve Google ortak bir çalışmaya imza atıyor. Teknoloji devleri kullanıcıların mobil cihazlar aracılığı ile takip edilmesini sağlayacak mobil uygulama geliştiriyor. Bu sistem resmi kurumlar tarafından da onaylanacak.

Mobil Takip Sistemi Geliyor

Mobil Takip Sistemi Geliyor

ABD’li teknoloji devleri Apple ve Google, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan mobil işletim sistemlerinin geliştiricileri konumunda. Milyonlarca kişiye bu yol ile ulaşan şirketler COVID-19 ile mücadele kapsamında ortak takip uygulaması geliştiriyor. Sistem Bluetooth Low Energy ve uluslararası sağlık örgütleri tarafından onaylanmış uygulamaları bir araya topluyor. Kullanıcılar bu uygulamalar aracılığı ile veri paylaşımı sağlayacak ve kısa mesafeli takip mekanizması kurulacak.

Bluetooth tabanlı işleyecek sistem ile insanlar birbirleri ile temas takip ağı oluşturacak. İnsanlar birbirlerine yakın mesafede olan kişileri böylelikle takip edebilecek. Halk Sağlığı kurumları tarafından bu verilere erişim sağlanacak ve insanlar birbirlerine virüse yakalandıklarını bildirme imkanına sahip olacak. Bu sayede insanlar arasındaki temasın en az seviyeye indirilmesi amaçlanıyor.

Apple ve Google’dan Dev İş Birliği

Apple ve Google’dan Dev İş Birliği

Apple’dan bu proje ile ilgili yapılan açıklamada, “Google ile yürüteceğimiz ortak çalışmada Bluetooth teknolojisini kullanarak sağlık kuruluşları ve hükümetlerin iş yüklerini azaltmayı planlıyoruz. Kişilerin daha kolay bir şekilde izlenebilmesi için API geliştireceğiz. İkinci aşama olarak Bluetooth tabanlı kişi izleme sistemi geliştirilecek, yeni geliştirilecek sistem ile daha fazla kişiye hitap edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Proje ile iOS ve Android işletim sistemlerine sahip tüm kullanıcılar bu takip sisteminden yararlanabilecek. Corona virüsünün kontrol altına alınması için temasların engellenmesi büyük öneme sahip. Bunun için son teknoloji uygulamaların kullanılması sayesinde önemli ölçüde yol alınması bekleniyor. ABD’deki sivil toplum kuruluşları ise kullanıcı verilerinin paylaşılmasından dolayı endişeli olduklarını belirtiyor.

Ancak uzmanlar buradaki sistemin GPS yerine Bluetooth üzerine kurulacağı ve insanların fiziksel lokasyonlarının takip edilmeyeceğini belirtiyor. Telefonlar arasında sinyal alışverişi üzerine kurulan bu sistemin kullanıcı kimliklerini gizli tutacağı ifade ediliyor. Apple ve Google geliştirdikleri sisteme dair, “Daha önce birlikte çalışmak için hiç bu kadar önemli bir ana tanıklık etmemiştik.” açıklamasını yaptı. Yeni takip sisteminin Mayıs ayı içerisinde uygulamaya konması planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum