Dolar (%-0.63) 13.4342
Euro (%-0.69) 15.3223
Sterlin (%-0.98) 18.3443
Ons (%0.17) 1819.68
Gram (%-0.54) 785.39
Çeyrek (%-0.54) 1284.11
THYAO (%0.21) 28,28
ASELS (%0.33) 24,22
PETKM (%1.16) 9,62
EUR/USD (%-0.12) 1.14011
USD/JPY (%0.34) 114.58
EUR/GBP (%0.11) 0.8353
Petrol (%-0.13) 83.19
Gümüş (%0.22) 22.968
Bitcoin (%-1.48) 42603.14
Ethereum (%-3.37) 3242.14
Bist100 (%0.62) 2,085.76

Apple Geliştiricilerin Kullanıcılardan Hangi Verileri Topladığını Açıklamaya Başladı

Apple kullanıcılara yönelik daha şeffaf olmak adına yeni bir hizmet başlattı.
Apple Geliştiricilerin Kullanıcılardan Hangi Verileri Topladığını Açıklamaya Başladı
15 Aralık 2020 | 15:05
Yorum

ABD merkezli teknoloji devi Apple dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmaya devam ediyor. Akıllı telefon pazarında iPhone modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkan şirket, Mac ve MacBook ürünleriyle de bilgisayar alanında öne çıkıyor. Apple’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerin başında kendi ekosistemini oluşturması geliyor. Cupertino merkezli şirket iOS ve macOS üzerinden kendi kullanıcılarına ulaşıyor ve özel bir deneyim sunuyor.

Mobil tarafında uygulama desteği App Store üzerinden veriliyor. Mağaza sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Günümüzde masaüstü ve mobil ekosistemlerde sunulan uygulamalar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına veri topluyor. Gizlilik endişesi olan kullanıcılar için hangi verilerin toplandığı ise merak konusu olmakta.

Apple geçmişten bu yana kullanıcılarına yönelik gizlilik odaklı şeffaf bir görünüm sunmayı amaçlıyor. Bu kapsamda yeni bir hizmet daha kullanıma sunuluyor. Şirket geliştiricilerin hangi verilerini topladığını şeffaf bir şekilde kullanıcılar ile paylaşmaya başladı.

Apple’dan Şeffaflığa Yönelik Yeni Adım

Apple’dan Şeffaflığa Yönelik Yeni Adım

Teknoloji devi geçtiğimiz Haziran ayında WWDC 2020 etkinliğini düzenledi. Bu etkinlikte iOS 14 başta olmak üzere pek çok yeni araç tanıtıldı. Ayrıca App Store’da yer alan uygulamaların topladığı verilerin daha şeffaf bir şekilde açıklanacağı duyurulmuştu. Apple’dan yapılan açıklamada iOS 14.3 güncellemesi ile beraber iOS, iPadOS, macOS, WatchOS ve tvOS tabanlı cihazlardaki uygulamaların topladığı verilerin kullanıcılar ile paylaşılacağı belirtildi.

Böylece geliştiricilerin kullanıcılardan hangi verileri topladığı ve bu verilerin hangi amaçla kullanıldığı hakkında bilgilendirme yapılacak. Bu da gizlilik endişesine sahip kullanıcıların daha fazla bilgi sahibi olmasını ve bilinçli olmasını sağlayacak. Apple bu verileri üç ana başlık altında kullanıcılara sunacak. Bu başlıklar, “sizi izlemek için kullanılan veriler”, “sizinle ilişkilendirilen veriler” ve “sizinle ilişkilendirilmeyen veriler” şeklinde sıralanıyor.

Bilgilendirme Güncelleme Alan Uygulamalara Yönelik

Bilgilendirme Güncelleme Alan Uygulamalara Yönelik

Teknoloji devi App Store’daki her yazılım içerisinde gizliliğe yönelik bir etiket olacağını belirtiyor. Geliştiricilerin yalnızca uygulamalarının hangi verileri toplayabileceğini değil, aynı zamanda nihai olarak nasıl kullanıldığını da anlamaları bekleniyor. Örneğin, bir uygulama kullanıcı verilerini üçüncü taraf bir iş ortağıyla paylaşırsa, geliştiricinin iş ortağının hangi verileri ve hangi amaçlarla kullanıldığını bilmesi gerekir.

Uygulama geliştiricilerin ayrıca genel erişime açık gizlilik politikalarına bir bağlantı içermesi gerekecek ve isteğe bağlı olarak artık gizlilik tercihlerini daha ayrıntılı olarak açıklayan bir bağlantı ekleyebilecekleri ifade edildi.

Apple, bu gizlilik bilgilerini eklemedikleri takdirde uygulamaları App Store’dan kaldırmayacağını söylüyor, ancak gizlilik bilgileri listelenene kadar uygulamaların güncellenmesine izin vermeyecek. Dolayısıyla bu veriler App Store’daki her uygulama için değil ancak güncelleme alan uygulamalar için erişilebilir olacak.

Hatırlanacağı üzere şirket geçtiğimiz günlerde küçük ölçekli geliştiriciler için düşük komisyon programını başlatmıştı. Bu kapsamda başlatılacak program ile beraber kazancı az olan geliştiricilerden yüzde 30 yerine yüzde 15 komisyon alınacak. Şirket halihazırda geliştiricilerden ilk yıl yüzde 30 sonraki yıllarda yüzde 15 komisyon alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar