Yatırım yapmaya başla!

Apple Gelecekte MacBook Modellerinde Dokunmatik Ekrana Yer Verebilir

Apple’ın dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere dokunmatik ekran patenti aldığı ortaya çıktı.
Apple Gelecekte MacBook Modellerinde Dokunmatik Ekrana Yer Verebilir

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, akıllı telefonlar ile olduğu kadar bilgisayar ürünleriyle de sıkça adından söz ettiriyor. Dizüstü ve masaüstü olmak üzere farklı kullanım amaçlarına yönelik ürünler sunan Apple, yeni teknolojiler ile donatılmış yeni modeller üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Son yıllarda üreticiler dokunmatik ekranlı bilgisayarlarını piyasaya sürmeye başladı. Bu ürünler aynı zamanda bir tablet deneyimi sunuyor. Apple’ın ise bu teknolojiye sahip bir bilgisayar geliştirme ihtimaline karşı belirli zaman aralıklarıyla haberler ortaya çıkıyor.

Teknoloji devi daha önce yaptığı açıklamalarda bu konuyla ilgili haberleri yalanlamıştı. Ancak son bir gelişme ile şirketin fikrinin değiştiğini düşünebiliriz. Alınan bir patent dizüstü bilgisayar ürününde dokunmatik ekran teknolojisine işaret ediyor. ‘Çapraz Aygıt Etkileşimi’ adı altında alınan patent gelecek yıllarda piyasaya sürülecek olan bilgisayar ürünlerinde dokunmatik ekran olabileceğini gösteriyor.

Apple’ın Patenti Merak Uyandırdı

Apple’ın Patenti Merak Uyandırdı

Alınan patente dair yapılan incelemede bilgisayar ekranının dokunmaya duyarlı olduğu görülüyor. Geçtiğimiz dönemde Apple adına resmi açıklamalarda bulunan yöneticiler Mac cihazlarında dokunmatik ekrana yer vermeyeceklerini açıklamıştı. Şirket buna sebep olarak dokunmatik ekranların kullanım kolaylığını olumsuz etkilemesini göstermişti. Apple’ın almış olduğu son patentte ise çapraz platform ifadesi dikkat çekiyor. Bu da farklı cihazlar arasında entegrasyon olabileceğini gösteriyor.

Dokunmatik ekran haricinde ayrıca ekranın sesli komut ile yönetilmesi ve Apple cihazlarının birbirine yakın şekilde tutulmasıyla yansıtma özelliği olabileceği belirtiliyor. Uzmanlar patentte yer verilen özelliklerin bugünün teknolojisi ile geliştirilmesinin kolay olmadığının altını çiziyor. Tabi bunların alına patentlerden ibaret olduğunu unutmamak lazım. Teknoloji şirketleri her yıl çok sayıda özelliğe dair patent alıyor ancak bunların büyük bölümünü hayata geçirmiyor.

Apple’ın geçmiş yıllarda almış olduğu patentlerde çentiksiz iPhone tasarımları ortaya çıkmıştı. Oysa 2019’un sonlarına doğru tanıtılan iPhone 11 serisinde yine ekran çentiği yer aldı. Teknoloji devinin ayrıca ses sistemlerine yönelik patentler aldığı belirtiliyor. Şirketin gelecekte tanıtacağı ürünlerde ne gibi yeniliklere yer vereceğini önümüzdeki süreçte görme fırsatı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum