Yatırım yapmaya başla!

Apple ve FBI 22 Mart’ta İlk Raunda Çıkıyor!

Apple ve FBI 22 Mart’ta İlk Raunda Çıkıyor!

Apple ve FBI arasında yaşanan gerilim giderek tırmanıyor. Hatırlanacağı üzere ABD Federal Soruşma Bürosu (FBI) özel bir terör soruşturması kapsamında Seyid Rıdvan Faruk’a ait olan İphone marka telefonun şifresini kırabilmek için Apple’nin kapısını çalmış ve yardım talebinde bulunmuştu. Apple ise FBI’nın bu isteğini özel hayatın gizliliği ve arka bahçenin açılması nedeniyle geri çevirmişti.

“Gizlilik ihlali yapmayacağız”

Apple’nin Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Tim Cook, bu hafta içerisinde çalışanlarına bir e-posta göndermiş ve FBI’nın talebinin şirket tarafından neden geri çevrildiğini açıklamıştı. Dilerseniz o e-postanın önemli noktalarını bir kez daha hatırlayalım. Cook gönderdiği e-postada, FBI’nın bu girişiminin İphone’ye izinsiz erişimi sağlayacak tehlikeli bir örnek teşkil edeceğine inandığını söylemişti. Açıklamalarının devamında ise Cook; FBI’nın özel bir yazılım talebinin yerine getirilmesi halinde ise dünyadaki bütün İphone’lerin güvenlik arka bahçesinin açılacağını belirterek, Apple’nin böylesine bir gizlilik ihlali yapmayacağını ifade etmişti.

Teknoloji devleri Apple’nin yanında yer almıştı…

Ayrıca hatırlanacağı üzere FBI’nın talebinin üzerine ret cevabı veren Apple’ye teknoloji devlerinden de destekler gelmişti. Google ve Twitter, Apple’nin bu kararını haklı bulduğunu belirterek destek mesajı yayınlamıştı. Facebook’un kurucu Mark Zuckerberg ise bir kongrede önemli açıklamalar yaparak, Apple’nin özel bir yazılım geliştirmesi halinde arka bahçenin açılacağını belirtmiş ve Apple’nin ret cevabını desteklemişti. Apple CEO’su Tim Cook’un e-posta yoluyla yaptığı açıklamanın tamamına ve Apple ile FBI arasında krizin başlangıç noktasına buradan ulaşabilirsiniz.

Mahkemeye taşındı!

Bilindiği üzere Apple’nin FBI’nın yardım talebine ret cevabı vermesinin üzerine, konu Federal mahkemeye taşınmış durumda. Mahkeme ise davada Apple’nın San Bernardio’da düzenlenen terör saldırısında zanlılardan birine ait telefonun şifresinin kırılmasına yardım etmesine hükmetti. Bugünlerde ise Apple yöneticileri, mahkemenin vermiş olduğu bu kararın bozulması için girişimlerde bulunuyor.

Apple dilekçeyle kararın bozulmasını talep ediyor.

Apple yöneticileri, bugün bir dilekçe yazarak federal mahkemenin vermiş olduğu kararı bozmasını talep ediyor. Apple yazdığı dilekçede FBI’ya şifre kırılması konusunda yardım etmek istemediğini ve bu zorlamanın ABD anayasasına aykırı olduğunu anlatmaya çalışıyor. Apple’nin bugün yazdığı dilekçede yer alan ifadelere göre şirket bunun sadece İphone’den ibaret bir dava olduğunu düşünmediğini belirterek, FBI’nin Apple’yi dünya üzerindeki milyonlarca kullanıcılarının üzerinde temel güvenlik ve gizlilik haklarını ihlal etmeye zorladığını ifade ediyor. Ayrıca Apple dilekçede; federal mahkemenin kararıyla birlikte FBI’nın böylesine bir zorlamaya girişmesinin haksız olduğunu düşündüğünü belirterek, bu durumun gelecek günlerde sıklıkla tekrarlanabileceğinden dolayı endişe içerisinde bulunduğunu da ifade etti.

İlk duruşma tarihi açıklandı!

Apple’nin yazdığı bu dilekçeye ABD hükümetinin cevabını yasal düzenlemelere göre en geç olarak 10 Mart tarihinde vermesi gerektiği uzmanlar tarafından açıklandı. FBI’nın konuyu mahkemeye taşımasının ardından ise ilk duruşma 22 Mart tarihinde gerçekleşecek. Böylelikle FBI, Apple ve adalet bakanlığının avukatları mahkeme önünde ilk kez karşı karşıya gelmiş olacaklar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum