Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple, Facebook Özelinde App Store’daki Komisyon Politikasından Geri Adım Attı

Apple, Facebook’un ücretli etkinlikleri sırasında App Store üzerinden komisyon almayacağını açıkladı.
Apple, Facebook Özelinde App Store’daki Komisyon Politikasından Geri Adım Attı
Yorum

Teknoloji devi Apple uzun zamandır iOS mağazası App Store’da geliştiricilerden aldığı komisyon oranları ile eleştiri oklarının hedefi oluyor. Şirket geliştiricilerden yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Son olarak Epic Games’in popüler oyunu Fortnite, App Store’da komisyon kuralını ihlal ettiği için Apple tarafından mağazada kaldırılmıştı.

Bu durum Epic Games’in yanı sıra Spotify, Facebook ve daha pek çok şirket tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Son olarak Apple’ın uyguladığı komisyon oranlarına karşı aralarında Epic Games ve Spotify’ın başını çektiği Coalition for App Fairness adlı bir organizasyon kuruldu.

Daha önce Facebook’ta Apple’ın bu hamlelerine karşı tepki göstermişti. Apple ise sosyal medya devi özelinde yeni bir karar aldı. Şirket Facebook’un ücretli olarak düzenlediği çevrimiçi etkinliklerden komisyon almayacağını açıkladı. Ancak bu karar geçici bir süreliğine alınmış durumda.

Apple’dan Geri Adım

Apple’dan Geri Adım

Sosyal medya devi kullanıcıların dikkatini çekmek adına ücretli çevrimiçi etkinlikler düzenliyor. Ancak App Store’da bu etkinliklerden toplanan paradan yüzde 30 oranında komisyon alınıyor. Platformda içerik oluşturucular ve işletmeler çevrimiçi etkinlikler düzenliyor ve kullanıcılardan ücret topluyor. Apple ise Facebook bünyesinde bu etkinliklerden komisyon almayacağını açıkladı.

Apple’ın Facebook’a tanıyacağı bu ayrılık 2021’in Ağustos ayına kadar sürecek. Daha sonrasında yeniden etkinliklerde toplanan ücretlere yüzde 30 komisyon uygulanacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Facebook sözcüsü Joe Osborne, “Apple, üç aylık kısa bir süre vermeyi kabul etti ve bunun ardından zor durumdaki işletmeler, yine Apple’a %30 App Store komisyonunun tamamını ödemek zorunda kalacak” diye konuştu.

Apple’ın bu kararının özellikle zor durumda olan küçük ölçekli işletmelerin yararına olacağı belirtiliyor. App Store’da uygulanan komisyon oranları nedeniyle geçtiğimiz günlerde Epic Games ile Apple davalık olmuştu. Şirket Fortnite içerisinde alternatif bir ödeme yöntemi geliştirmiş ve bu nedenle oyun mağazadan kaldırılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu