Paylaşım

Apple Enerji Sektörüne Adım Atıyor


 

Apple elektrik iletimi yapmak adına enerji sektörüne adım atıyor. Apple’ın enerji sektörüne girişinin nedenleri ve merak edilenler haberimizde;

ABD merkezli teknoloji devi Apple, oldukça radikal bir karar alarak enerji sektörüne adım atmaya karar verdi. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple’ın, enerji sektörüne girişi için onay çalışmalarına başladığı son günlerde kulislerde konuşulan en büyük iddialardan biriydi. O iddialar bugün gelen onayla resmileşti. ABD’li Federal Enerji Düzenleyici Komisyonu (FERC) Apple’ın başvurusuyla ilgili kararını bugün kamuoyuna açıkladı. Komisyondan yapılan açıklamada, Apple’ın alt kuruluşu konumunda olan Apple Energy’nin elektrik iletimi gerçekleştirebilmek adına yaptığı başvurunun resmen onaylandığı ifade edildi. Ayrıca komisyon, Apple Energy’nin yaptığı başvurunun piyasa tabanlı fiyat oran koşullarına aykırı olmadığının belirlendiği dile getirerek, şirketin yarından itibaren elektrik iletimine başlamasının önünde bir engel kalmadığını vurguladı.

Apple Energy ilk yatırımını geçen yıl gerçekleştirmişti

Hatırlanacağı üzere, geçen yıl Apple Energy oldukça önemli bir yatırım gerçekleştirmişti. Şirketten yapılan açıklamada, Kaliforniya’nın San Francisco şehrinde tam 130 megavatlık dev bir güneş enerjisi santraline 850 milyon dolar düzeyinde yatırım yapıldığı dile getirilmişti. Ayrıca şirketin Nevada Power Company firmasında 19,9 megavat, California Bağımsız Sistem Operatörü’nde 130 megavat, Salt River Project’de de 50 megavatlık elektrik üretim kapasitesi hakkı bulunuyor. Güneş enerjisi sistemlerine yaptığı yatırımlarla tüm dikkatleri üzerine çeken Apple, buradan ürettiği elektrikle ofislerinin ve data merkezlerinin enerji ihtiyacını karşılıyor.

Uzmanlar Apple’ın enerji sektörü kararıyla ilgili ne düşünüyor?

ABD’li uzmanlar, Apple’ın enerji sektörüne adım atma kararının ardından değerlendirmelerde bulundular. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda, Apple’ın ABD’li tüketicilere elektrik satabilmesi adına daha büyük yatırımlara gereksiniminin olduğunu belirtiyorlar. FERC’nin onay vermesinin ardından pürüzlerin ortadan kalktığını dile getiren uzmanlar, böylelikle Apple’ın kendi üretip kullanmadığı elektriği yerel dağıtım şirketlerine pazarlayacakları konusunda görüş bildirdiler. Ayrıca uzmanlar, Apple’ın enerji sektörüne adım atmak kararıyla en büyük rakibi konumunda bulunan Google’ın önüne geçmeyi de hedeflediğini ifade ettiler.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın