Yatırım yapmaya başla!

Apple Çin Dışındaki Üretim Ağını Genişletmek için Hindistan’a 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Teknoloji devi Apple, Hindistan’da yeni üretim tesisleri kurmak adına 1 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Apple Çin Dışındaki Üretim Ağını Genişletmek için Hindistan’a 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, pazara sunduğu pek çok ürün ile milyonlarca kişiye doğrudan hizmet veriyor. Son olarak şirket geçtiğimiz günlerde iPhone 11 modelleri başta olmak üzere pek çok ürün ve servisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Apple ürünlerinin büyük bölümü Çin’deki tesislerde üretiliyor. Teknoloji devinin bu alanda başta Foxconn olmak üzere bazı iş ortakları mevcut ve fabrikalar Çin’de konuşlanmış durumda.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle iki ülke arasındaki ticarette sürekli ek gümrük vergileri uygulanıyor. Apple’ın üretim tesisleri Çin’de olduğu için Trump yönetiminin almış olduğu vergi kararlarından olumsuz etkileniyor. Teknoloji devi ise bu durumdan ilerleyen dönemde etkilenmemek için yeni yollar arıyor. Ortaya çıkan son rapor Apple’ın Hindistan’da yeni üretim tesisleri kuracağını işaret ediyor. Şirketin bu yatırımlar için 1 milyar dolar yatırım yapacağı söylendi.

Apple’dan Hindistan’a Yatırım

Apple’dan Hindistan’a Yatırım

Apple’ın bir süredir üretim tesislerini Çin dışına kaydırmak istediğine dair iddialar gündeme geliyordu. Şirketin halihazırda Hindistan’da üretim yapan fabrikaları mevcut. Temmuz ayı itibariyle buradaki fabrika diğer ülkelere ihracat yapmaya başladı. Ancak teknoloji devi bu ağını daha fazla genişletmek istiyor.

Bu yolla ABD ile Çin arasında yaşanan karşılıklı yaptırımlardan etkilenmek istemiyor. Apple, Hindistan’daki üretim tesislerine yenilerini katmak için 1 milyar dolar yatırım yapacak. Bu yatırımda en büyük pay tabi ki Apple’ın başlıca tedarikçisi Foxconn’a ait olacak. Ancak şirketin diğer iş ortaklarının da bu yatırımın içerisinde olduğu belirtiliyor.

Rapora göre Tayvan merkezli tedarik devi, Apple’ın dünya çapındaki en büyük üretim ortağı olarak iPhone üretimlerini Hindistan’a kaydıracak. Hindistan hükümeti ise Apple’ın kuracağı yeni fabrikalar için ihracat teşvikleri sunuyor.

Ticaret Savaşları Fiyatları Olumsuz Etkiliyor

Ticaret Savaşları Fiyatları Olumsuz Etkiliyor

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının Apple ürünlerinin fiyatlarını olumsuz etkilediği belirtiliyor. Üretimin büyük kısmı Çin’de olan Apple, buradan gelen ürünler için ek vergi yaptırımına maruz kalıyor. Bu durum hiç kuşkusuz ürünlerin son kullanıcıya ulaşırken daha yüksek fiyattan sunulmasına neden oluyor.

Daha önce Apple CEO’su Tim Cook, ABD Başkanı Donald Trump ile bu durumu görüşmüş ve kendileri için ayrıcalık talep etmişti. Başkan Trump ise böyle bir durumun söz konusu olamayacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Apple’ın yatırımlarını bu çerçevede Hindistan’a yönlendirmiş olması şüphesiz maliyet anlamında teknoloji devine avantaj sağlayacaktır.

Apple’ın Hindistan’daki üretim payını artırması ile beraber satışa çıkan ürünlerin fiyatlarında olumlu yönde gelişmeler yaşandığını görebiliriz. Geçtiğimiz aylarda Apple’ın Çin’deki üretimin yüzde 30’una yakınını ülke dışına taşımak istediği gündeme gelmişti. Gelişmeler gösteriyor ki önümüzdeki günlerde Apple bu konuyla ilgili daha fazla somut adım atacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum