Yatırım yapmaya başla!

Apple CEO’su Tim Cook, Vergi Cezasıyla İlgili Konuştu

Apple CEO’su Tim Cook, Vergi Cezasıyla İlgili Konuştu

Apple, tarihinin en zorlu süreçlerinden birini yaşıyor. Teknoloji devi, üç yıl süren davanın sonunda rekor vergi cezasına çarptırıldı. Dün sonuçlanan davada Avrupa Komisyonu, Apple’ın İrlanda hükümeti ile gizli bir anlaşma yaparak düşük miktarda vergi verdiğini saptadı. Böylelikle komisyon, Apple’ın İrlanda’ya tam 13 milyar Euro vergi ödemesi gerektiğine hükmetti. Avrupa Komisyonu’nun almış olduğu rekor vergi cezasıyla ilgili haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Geçen gün alınan kararın ardından İrlanda hükümeti ve Apple yetkililerinin gerekli mercilere itirazlarda bulunacağı ifade edilmişti. İrlanda hükümetinden henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Apple Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Tim Cook, rekor vergi cezasıyla ilgili olarak bugün kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Cook’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Kararı haklı bulmuyoruz”

Avrupa Komisyonu’nun aldığı kararla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Cook, 13 milyar Euro geriye dönük vergi borcunu kesinlikle haklı bulmadıklarını söyledi. Kamu kuruluşlarından konuyla ilgili olarak danışmanlık aldıklarını belirten Cook, Apple’ın söz konusu kanunları takip ettiklerini ve tüm vergileri bugüne kadar eksiksiz bir şekilde ödediklerini dile getirdi. Ayrıca Cook, şirket olarak komisyonun bu kararını kesinlikle reddettiklerini ve yapılacak olan itirazlar sonrası kararın geri çekileceğine emin olduklarını vurguladı.

“Hiçbir özel anlaşma talep etmedik”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Cook, komisyonun elinde suçlamalarla ilgili net bir yasal dayanağın bulunmadığını söyledi. Apple’ın hiçbir özel anlaşma talep etmediğini belirten Cook, Apple’ın mevcut ödenecek vergilerin dışında başka borcunun olmadığını dile getirdi. Komisyonun İrlanda’daki vergi kanunlarını kendi isteğine göre değiştirdiğini belirten Cook, bu durumun itirazlar sonrası düzeleceğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum