Yatırım yapmaya başla!

Apple’a Büyük Yatırımcısından Sert Darbe!

Apple’a Büyük Yatırımcısından Sert Darbe!

Teknoloji devi Apple’da yaşanan gelişmeler dikkat çekmeye başladı. ABD merkezli dünyanın teknoloji devi Apple bu işlem haftasında borsada oldukça zor günler yaşıyor. Apple’nin bu işlem haftasında zor günler geçirmesinin en önemli nedeni ise yıllık bazda satışlarının tam 13 yıl sonra ilk kez azalmış olması. Bilindiği üzere ürettiği iPhone satışlarından yıllarca büyük gelir elde etmeyi başaran Apple, son dönemde ürettiği iPhone 6 ürünlerinden beklediği karşılığı bir türlü alamadı. Yaşanan bu gelişmeler ve yıllık bazdaki düşüşlerin etkisiyle Apple, bu işlem haftasında yüzde 8 oranında oldukça sert bir düşüş yaşadı.

Borsada bir hayli zor günler geçiren Apple’a, haftanın son işlem gününde ağır bir darbe daha geldi. Şirketin en büyük yatırımcılarından olan Carl Icahn, elindeki tüm Apple hisse senetlerini sattığını kamuoyuna açıkladı. Icahn’ın gerçekleştirdiği hisse satışının ardından Apple’nin borsadaki kayıpları haftanın son işlem gününde yüzde 9 düzeyine kadar derinleşti. Teknoloji hisselerini yerle bir eden bu satışın ardından Icahn, oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Icahn’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Apple’nin Çin’de tsunamiye kapılacağını düşünüyorum!”

Haftanın son işlem gününde gerçekleştirdiği Apple hisse senedi satışlarının ardından piyasalarda çalkantılar yaşanmasına neden olan Icahn, önemli açıklamalarda bulundu. Icahn gerçekleştirdiği açıklamada, elindeki tüm Apple hisse senetlerini sattığını söyledi. Çin konusunda fazla endişe duyduğunu belirten Icahn, Apple’nin Çin’de adeta tsunamiye kapılacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Icahn, Apple’nin küresel çapta zor günler geçirdiğini belirterek; Çin hükümetinin ise Apple’nin ürünlerini satmakta zorlandığını ve bu nedenlerden dolayı böyle bir hamle gerçekleştirdiğini ifade etti.

Icahn ve Apple arasındaki ilişki…

Dünyanın teknoloji devi Apple ile milyarder yatırımcı Icahn arasında oldukça kuvvetli bir bağ bulunuyor. Icahn ilk büyük yatırımını 2013 yılında gerçekleştirdi. Apple hisse senetlerine yatırım yapan Icahn, bu yatırımdan neredeyse bir servet kazandı. Kaynaklara göre Icahn bu yatırımından toplamda 2 milyar dolar düzeyinde gelir elde etmeyi başardı. Son olarak ise FactSet verilerine göre, geçtiğimiz yılın sonuna bakıldığında Icahn’ın elinde 46 milyon Apple hisse senedi bulunduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum