Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple’ın Artan Piyasa Değeri Tim Cook’u Zengin Etmeye Devam Ediyor

Apple CEO’su Tim Cook, 2020 yılında 1 milyar doların üzerinde kazanç elde etti.
Apple’ın Artan Piyasa Değeri Tim Cook’u Zengin Etmeye Devam Ediyor
Yorum

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Apple dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. iPhone ve Mac ürünleri ile milyonlarca kişiye ulaşan şirket piyasa değerini her geçen gün katlayarak artırmaya devam ediyor. Teknoloji devinin piyasa değerinin 2 trilyon dolara ulaştığı biliniyor.

Bu yükseliş Apple CEO’su Tim Cook’un da servetini katlamasına zemin hazırlıyor. Steve Jobs’ın 9 yıl önce istifa etmesi sonrası yerine gelen Cook’un döneminde şirket her zamankinden daha yüksek piyasa değerine ulaştı.

Jobs hayatını kaybettiğinde Apple’ın piyasa değeri yaklaşık 350 milyar dolar değerindeydi. Tim Cook, şirket CEO’ları için en seçkin kulüplerden birine katıldı. Bloomberg Milyarderler Endeksi tarafından yapılan hesaplamalara göre Apple CEO’sunun net kazancının 1 milyar doları geçtiği belirtiliyor. Bu paranın sadece 3 milyon doları Cook’un Apple’dan aldığı maaş olarak kaydedildi.

Apple CEO’su Servetini Katlıyor

Apple CEO’su Servetini Katlıyor

Açıklanan verilere göre Tim Cook geride bıraktığımız yıl boyunca 3 milyon dolar maaş aldı. Ancak asıl kazancın yanında alınan maaşın çok ufak kaldığı görülüyor. Performans teşvikleri kapsamında 10 milyon dolardan fazla ödeme alan Cook’un, şirketin hedeflerini aşmasını sağladığı belirtildi. Geçtiğimiz yıl içerisinde Apple CEO’sunun 13 milyon dolar para kazandığı görülüyor. Ancak Cook’un tek kazancı bununla sınırlı değil.

Teknoloji devi Cook’un genel giderlerini de şirket bütçesinden karşılıyor. Bu giderlerin 1 milyon 38 bin 259 dolar olduğu açıklandı. Tim Cook’un seyahat etmesi için özel jet kullanmasını şart koşan Apple, 432 bin dolar harcama yaptı. Diğer yandan Apple CEO’sunun görevde kalması için 2025 yılına kadar 100 milyon dolarlık şirket hissesi aldığı biliniyor. Tahminler Cook’un net kazancının 1 milyar doları geçtiği yönünde.

Cook’un Maaşı Aynı Ama Kazancı Artıyor

Cook'un Maaşı Aynı Ama Kazancı Artıyor

2018 yılında da 3 milyon dolar maaş alan Apple CEO’sunun o yılki kazancı 12 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Cook’un hissesi, Bezos, Zuckerberg ve Tesla Inc.’in Elon Musk gibi isimlerin ilgili şirketlerindeki kontrolüne kıyasla küçük. Apple hisseleri, farklı yatırımcılar ve yöneticiler arasında yaygın bir şekilde dağıtılır, bu nedenle dünyanın en değerli şirketi konumunda.

Jobs Ağustos 2011’de istifa ettiğinde ve kısa bir süre sonra öldüğünde, Cook birkaç kez geçici CEO olarak görev yaptı. Ancak yatırımcılar ve analistler, Apple’ın geçmişte olduğu kadar yenilik yapamayacağından endişe ediyorlardı. Apple, geçtiğimiz on yılda iPhone kadar çığır açan yeni bir ürün açıklamamış olsa da, şirket hala başarılı oldu.

Cook, iPhone X ve Apple Watch gibi cihazların geliştirilmesini, Apple Music gibi yeni hizmetleri ve otonom araçlar ve artırılmış gerçeklik gözlükleri gibi yeni teknolojiler üzerine araştırma yaptı. Tüm bu çalışmalar sonrasında Apple, 1 trilyon dolar değerine ulaşan ilk ABD şirketi olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Ekonominin diğer pek çok bölümünü etkileyen salgın bile, insanların ürün ve hizmetlerine daha da bağımlı hale gelmesiyle Apple ve diğer teknoloji şirketleri daha da büyümüş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu