Yatırım yapmaya başla!

App Store’da Tekelci Davranmakla Suçlanan Apple Geri Adım Attı

Apple geçtiğimiz günlerde uygulama mağazası App Store’da tekelci davranmakla suçlanıyordu. Şirket haksız rekabet iddiaları sonrası kendi uygulamalarına ayrıcalık yapmaktan vazgeçti.
App Store’da Tekelci Davranmakla Suçlanan Apple Geri Adım Attı

Apple akıllı telefon pazarında olduğu kadar mobil uygulama alanında da dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri konumunda. Şirket iPhone, iPad, Apple Watch gibi cihazlar için uygulama geliştiriyor. iOS ile işletim sistemi desteği de sunan teknoloji devi App Store uygulama mağazası ile çok sayıda uygulama ve araca ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla şirketin bu anlamda pek çok gelir kalemi olduğunu söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde teknoloji devine dair geçtiğimiz günlerde bir suçlama yöneltilmişti. The New York Times’in daha önce yapmış olduğu bir habere göre Apple’ın App Store’da kendi uygulamalarını üst sırada çıkardığı iddia edilmişti. App Store’da binlerce üçüncü parti uygulama geliştiricisi mevcut.

Geliştiriciler reklam gösterimleri ve indirme oranları neticesinde buradan gelir elde ediyor. Ancak Apple’a yöneltilen bu suçlama sonrası şirketin kendi ürünlerini kayırdığı ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan son bilgilere göre Apple’ın algoritmasını değiştirdiği ve kendi uygulamalarını arama sonuçlarında arka sıralara attığı belirtildi.

Apple Suçlamaları Kabul Etti

Apple Suçlamaları Kabul Etti

App Store’da şirketin kendi uygulamalarına ayrıcalık yaptığı iddiaları, Phil Schiller ve Eddy Cue gibi yöneticiler tarafından kabul edildi. Sistemin nasıl çalıştığına değinecek olursak kullanıcılar App Store’da müzik kelimesini aradığında üst sırada Apple Music en üst sırada yer alıyordu. Dünyanın en büyük dijital müzik uygulaması olan Spotify’ın sıralaması ile belirli zaman aralıkları ile altlara düşürüldü.

Yapılan aramalarda alakasız üçüncü parti uygulamaların yer alması da ayrıca tepki çeken bir durum olmuştu. Hatta Spotify ile Apple bu sebepten mahkemelik olmuş ve İsveçli müzik servisi Apple’ı tekelci davranmakla suçlamıştı. Açılan dava sonrası Apple bu kararında geri adım atmaya başladı. App Store’da güncellenen algoritma ile uygulamalar normal şekilde görüntülenmeye başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Apple yöneticisi Phil Schiller, “App Store’daki aramaları yürütme şeklimizle ilgili bir problem söz konusu değil. App Store, Apple’ın kendi uygulamalarının indirilmesini destekleyecek şekilde tasarlandı. Kullanıcıların görmeyi istediklerini düşündüğümüz sonuçları sunacağız.” açıklamasında bulundu.

Apple Değişikliği İyileştirme Olarak Tanımlıyor

Apple Değişikliği İyileştirme Olarak Tanımlıyor

Apple kendisine yöneltilen suçlamalar sonrası App Store’un algoritmasını Temmuz ayı içerisinde yeniden düzenledi. Şirket geçtiğimiz dönem Avrupa Birliği tarafından da tekelci davranmakla suçlanmıştı. Şirket yöneticileri ise yapmış oldukları değişiklik için düzeltme yerine iyileştirme tanımını kullanıyor.

Teknoloji devinin Spotify’dan hariç olarak Apple Wallet ürünü için de benzer bir hamlede bulunduğu biliniyor. Uygulama tanıtıldıktan kısa bir süre sonra para, borç kredi gibi aramalarda ilk sırada görünüyordu. Yapılan son açıklama ise bu duruma artık son verildiğini gösteriyor.

Apple kendi politikasını savunmaya devam ediyor ve App Store’daki geliştiricilere 120 milyar doları aşkın bir kazanç sağladığını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum