Yatırım yapmaya başla!

Apple, App Store’da Geliri Düşük Olan Geliştiricilerin Komisyon Oranını Aşağı Çekiyor

Apple, iOS mağazasında geliri düşük olan geliştiricilerin komisyon oranını yarıya indiriyor.
Apple, App Store’da Geliri Düşük Olan Geliştiricilerin Komisyon Oranını Aşağı Çekiyor

ABD’li teknoloji devi Apple ürün ve servisleri ile beraber dünyanın en büyük şirketlerinden biri konumunda. Akıllı telefon pazarında iPhone modelleri ile adından söz ettiren şirket, kullanıcılara uygulama desteğini App Store aracılığı ile sağlıyor. Mağaza çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bilindiği üzere şirket uygulama geliştiricilerden belirli bir komisyon oranı alıyor. Uzun zamandır bu oranlar geliştiriciler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Hatırlanacağı üzere yüksek bulunan komisyon oranları nedeniyle Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile Apple karşı karşıya gelmişti. Epic’in kural ihlalinde bulunması nedeniyle Fortnite, App Store’dan kaldırılmış durumda. İki şirket birbirinden davacı olmuş durumda ve süreç devam ediyor. Bu gelişmelerin yanı sıra Apple küçük ölçekli uygulama geliştiricileri memnun edecek bir karar aldı. Teknoloji devi bu geliştiricilerden aldığı komisyon oranında indirime gideceğini açıkladı.

Apple’dan Komisyon Kararı

Apple’dan Komisyon Kararı

Apple’dan yapılan açıklamada yıllık geliri 1 milyonun altında olan geliştiricilerden daha az komisyon alınacağı belirtildi. Bilindiği üzere şirket App Store’da geliştiricilerin kazançlarından yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Geliri 1 milyon doların altında olan gelişticilerden ise yüzde 15 komisyon alınacağı belirtildi. Bu karar Apple’ın karşı karşıya geldiği Spotify ve Epic Games gibi dev şirketleri ilgilendirmiyor.

Teknoloji devi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren App Store Küçük İşletme Programı’nı başlatacak. Şirketin bu yolla küçük ölçekli geliştiricileri destekleyeceği belirtiliyor. Özellikle COVID-19 pandemisinin tüm dünyayı olumsuz etkilediği şu dönemde Apple yeni uygulama geliştirmeye hevesli kişileri de desteklemiş olacak.

Apple CEO’su Tim Cook küçük işletmeleri bu yolla desteklemek istediklerini belirterek, “Küçük işletmeler; küresel ekonominin bel kemiği, inovasyonun atan kalbi ve dünya genelindeki topluluklar için fırsat demek. Yeni programımızla App Store’daki küçük işletme sahiplerine platformdaki yaratıcılıklarına ve refahlarına destek olacağız ve kullanıcılarımızın seveceği uygulamalar geliştirmelerinde yardım edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Apple’ın önümüzdeki ay içerisinde geliştiricilere kapsamlı bir açıklama yapması bekleniyor. Geliştiriciler 2021 yılı içerisinde 1 milyon dolardan fazla kazanırsa yeniden yüzde 30 komisyon uygulamasına maruz kalacak. Şirketin bu kararı abonelik esasına dayalı uygulamaları da kapsıyor. Şirket ilk yıl almış olduğu yüzde 30 komisyon oranını daha sonrasında yüzde 15’e çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum