Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Üretimini Çin Dışında Kaydırdığı Ürünlere AirPods Pro Eklendi

Apple’ın bir süredir üretimini Çin dışına kaydırmak istediği biliniyordu. AirPods Pro üretimini Vietnam’a kaydırıldığı ortaya çıktı.
Apple’ın Üretimini Çin Dışında Kaydırdığı Ürünlere AirPods Pro Eklendi

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, başta iPhone ve Mac ürünleri olmak üzere pek çok donanımsal ürün geliştiriyor. Piyasa değeri 1 trilyon doların üzerinde olan ender şirketlerden biri olan Apple, üretim ve tedarik süreçlerinde de önemli kararlar almaya başladı. Bilindiği üzere son dönemde ABD ile Çin arasında ticaret savaşları pek çok şirketi olduğu gibi Apple’ı da fazlasıyla etkiliyor.

Geçtiğimiz süreçte Trump yönetiminin Çin malı ürünlere karşı ek gümrük vergileri uyguladığı biliniyor. Teknoloji devi Apple’ın ise üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunıyor. Bu nedenle üretilen ürünlerin ABD pazarında satış sürecinde Apple vergiler nedeniyle zarar görüyor.

Geçtiğimiz aylarda bu nedenle Apple’ın üretim tesislerini Çin dışına kaydırmak istediği sıkça gündeme gelmişti. Hindistan ve Vietnam ise başlıca seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Son gelen habere göre AirPods Pro üretiminin bir bölümü Çin dışına kaydırılmaya başladı.

Apple Üretimi Sessiz Sedasız Kaydırıyor

Apple Üretimi Sessiz Sedasız Kaydırıyor

Apple’ın son yıllarda her yıl yeni modelini geliştirdiği kablosuz kulaklığı AirPods Pro kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Özellikle yeni nesil iPhone modellerinde kulaklık girişinin kaldırılması sonrası bu ürünlerin satışında gözle görülür bir artış yaşandı. Apple diğer pek çok ürünün olduğu gibi AirPods Pro’yu da bugüne kadar Çin’deki tesislerinde üretiyordu. Ancak kulaklığın yeni modelini alan kullanıcılar yeni bir gelişme ile karşılaştı.

Bazı kullanıcılar AirPods Pro’nun taşıma kutusunda ürünün Vietnam’da üretildiğini farketti. Teknoloji devinin üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de olmakla beraber AirPods modellerinin bir bölümünün sessiz sedasız Çin dışına taşındığı görülüyor.

iPhone modellerinin de büyük bölümü Çin’de üretiliyor ve geçtiğimiz süreçte telefonların üretimlerinin bir bölümünün Hindistan’da üretilmeye başlandığı gündeme gelmişti. Apple’ın AirPods Pro’nun tüm üretimini henüz Vietnam’a taşımadığı belirtiliyor. İki ülke arasında AirPods üretiminin eş zamanlı olarak devam ettiği ifade edildi.

Bu değişikliğin sebebinin koronavirüs pandemisi mi yoksa ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim mi olduğu netliğe kavuşmuş değil. Keza Çin’de yaygınlaşan salgın nedeniyle şirketin üretim sorunu yaşadığı gündeme gelmişti. İlerleyen günlerde teknoloji devinin üretim süreçlerine yönelik yeni hamleler yapması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum